جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

4 خرداد, 779 10
-مغز-و-اعصاب-وستون-فقرات.jpg
یادت نره امتیاز بدی!

جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات را می توان یکی از تخصص های پزشکی دانست. متخصص جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات در زمینه های زیر فعالیت دارد:

 • جراحی تومور مغزی
 • نمونه گیری از تومور مغزی خوش خیم و تومور مغزی بدخیم
 • جراحی بیرون زدگی دیواره عروق یا آنوریسم مغزی
 • ضایعات عفونی مغزی
 • جراحی ضربه مغزی
 • بیماری پارکینسون
 • جراحی دیسک کمر
 • جراحی تومور مغزی اطفال
 • جراحی دیسک گردن
 • جراحی نخاع
 • جراحی ستون فقرات
 • جراحی تومور نخاع
 • درمان کمر درد
 • و بسیاری از بیماری مغز و اعصاب و ستون فقرات

به طور معمول افرادی که درگیر کمردرد یا درد در ستون فقرات هستند نیاز است که به منظور درمان کمردرد خود به یک جراح ستون فقرات مراجعه کنند.

یک جراح مغز و اعصاب حاذق نیز به خوبی توانسته با کمترین عوارض و با تشخیص صحیح نسبت به درمان بیماری های مرتبط با مغز و اعصاب اقدام کند.

شما می توانید در کلینیک تختصصی مغز و اعصاب و روان رها به عنوان بهترین کلینیک مغز و اعصاب در تهران زیر نظر بهترین دکتر جراحی ستون فقرات و نیز بهترین جراح اعصاب و روان بیماری مورد نظر خود را درمان کنید.

متخصص جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات کیست؟

جراح مغز و اعصاب به واسطه تخصصی که در مورد مغز و اجزای آن داشته در زمینه درمان و جراحی بیماری های مغز و نخاع و اجزای تشکیل دهنده آن ها به فعالیت می پردازد.

جراح ستون فقرات

متخصص جراح و مغز دارای تخصصی متفاوت از نورولوژیست یا همان متخصص مغز و اعصاب می باشد.

متخصص جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات ضمن تخصصی که در زمینه مغز و اجزای آن داشته در درمان اختلالات ستون فقرات که نیاز به جراحی و یا درمان با روش های غیرجراحی داشته نیز عملکرد حرفه ای از خود نشان خواهد داد.

برخی از اختلالات مغزی و نخاعی به منظور درمان حتماً به روش جراحی نیاز خواهند داشت و از این رو برای درمان این قبیل از بیماری ها نیاز به مراجعه به جراح مغز و اعصاب است.

برخی از متخصصین جراح مغز و اعصاب ضمن یادگیری دانش مورد نیاز تخصص خود، دوره های مجزای جراحی ضایعات عروقی مغز، تومورهای قاعده جمجمه و جراحی ستون فقرات را نیز پشت سر گذشته اند.

از این رو یک متخصص جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات توانسته تسلط بیشتری بر روی انواع بیماری های مغز و اعصاب و نیز ستون فقرات داشته باشد.

جراح مغز و اعصاب بعد از آن که اختلال یا بیماری مغزی و ستون فقرات را تشخیص داد توانسته به خوبی به صورت جراحی باز و بسته به درمان بیماری بپردازد. از این رو در حیطه کاری یک جراح مغز و اعصاب، جراحی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

جراح مغز و اعصاب در زمینه جراحی کرانیوتومی، جراحی کرانیوپلاستی، جراحی ضایعات عروقیريال جراحی تومورهای مغزی، جراحی آندوسکوپی مغز، جراحی شانت گذاری تخصص دارد.

بیماری های در حیطه کاری جراح مغز و اعصاب

جراح مغز و اعصاب را می توان یک فوق تخصص در زمینه جراحی دانست. این پزشکان ابتدا به شیوه های مختلفی نوع بیماری را بررسی نموده و پس از آن بسته به نوع بیماری در صورتی که درمان بیمار نیازمند عمل جراحی باشد بسته به نوع و شدت اختلال از روش های جراحی مغز و ستون فقرات بهره می گیرند.

در ادامه بیشتر با بیماری های در حیطه کاری جراح مغز و اعصاب آشنا خواهیم شد:

1.  تومورهای مغزی و نخاعی

تومور مغزی و نخاعی در واقع رشد غیرطبیعی توده های اضافی در مغز و نخاع می باشد. این توده های اضافی به تدریج رشده نموده و به فضای جمجمه و ستون فقرات فشار وارد می کنند و عملکرد مغز و نخاع را مختل خواهند ساخت.

از این رو نیاز است که بیمار خیلی سریع مورد جراحی تومور مغزی قرار گیرد. نوع جراحی تومور مغزی به شدت و نوع آن بستگی خواهد داشت.

2.  نمونه برداری از تومور مغزی یا بیوپسی

یکی از کارهای انجام شده توسط جراح مغز و اعصاب به منظور تشخیص بیماری، نمونه برداری از بافت تومور است. بعد از آن که پزشک به طور کامل از وجود تومور اطمینان پیدا کرد نیاز است که برای تعیین نوع روش جراحی، بافت تومور را تشخیص دهد.

در چنین حالتی پزشک از روش بیوپسی کمک گرفته تا بدخیم یا خوش خیم بودن نوع بافت تومور را تعیین کند.

3.  ضربه مغزی

چنانچه ضربه ای به جمجمه وارد شده و ضمن شکستگی فشار زیادی نیز مغز را تحت تاثیر قرار دهد احتمال داشته این ضربات سبب آسیب دیدگی عروق مغزی و بافت لایه های احاطه کننده مغز گردد.

در این صورت نیاز است که بیمار به منظور جلوگیری از آسیب دیدگی مغز تحت نظر بوده و مورد عمل جراحی مغز قرار گیرد.

4.  اختلالات عروقی مغزی

یکی دیگر از مشکلات مغزی که توسط جراح مغز و اعصاب قابل تشخیص و درمان است بیماری عروق مغزی است. از آن جایی که این اختلالات احتمال داشته زمینه ساز بروز سکته مغزی گردند نیاز است که بیمار در صورت درگیری با چنین اختلالی خیلی زود مورد جراحی قرار گیرد.

5.  عفونت های مغز و نخاع

از شایع ترین عفونت های مغز و نخاع می توان به مننژیت،آنسفالیت اشاره نمود. این بیماری به طور معمول در افرادی با سیستم ایمنی ضعیف خود را نشان داده و اختلالات شدیدی را در بیمار به وجود خواهد آورد.

این اختلال توسط جراح مغز و اعصاب به طور معمول به روش های درمانی غیرجراحی قابل درمان می باشد.

در بخش های بعدی بیشتر به توضیح در مورد تختصص متخصصین جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات در حیطه ستون فقرات خواهیم پرداخت.

جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات دارای چه تخصص هایی است؟

متخصص جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات در زمینه درمان و جراحی بیماری ها و اختلالات موثر بر سیستم عصبی و ستون فقرات فعالیت دارد.

منظور از سیستم عصبی بدن، مغز، نخاع، ستون فقرات و اعصاب پیرامون آن است.

جراح مغز و اعصاب

متخصص جراح مغز و اعصاب به منظور درمان بیماری های مختلف و در سنین متفاوت روش های جراحی و غیرجراحی را به کار می گیرد.

در واقع بیشتر فعالیت اکثر جراحان اعصاب در زمینه کنترل وضعیت فرد مبتلا به اختلالات ستون فقرات است. چرا که تحقیقات نشان داده نرخ ابتلا به این اختلالات در مقایسه با اختلالات مغزی بیشتر می باشد.

به طور معمول اختلال ستون فقرات بر اثر عواملی چون کهولت سن، آسیب، تومور، عفونت و یانارسایی مادرزادی اتفاق می افتد. از موارد قابل درمان توسط متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • آسیب مغزی و نخاعی
 • آنوریسم
 • انسداد عروق
 • درد مزمن کمر
 • نقص مادرزادی
 • تومور مغزی و نخاعی
 • مشکلات سیستم عصبی محیطی

به غیر از مواردی که نیاز به جراحی داشته می توان جهت درمان بیماری های چون پاکینسون و یا کمردرد که بدون جراحی قابل درمان هستند نیز به متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات مراجعه نمود.

تفاوت متخصص جراح مغز و اعصاب و متخصص مغز و اعصاب

خیلی از افراد ممکن است متخصص جراح مغز و اعصاب و متخصص مغز و اعصاب را یکی بدانند. این موضوع باعث شده که در زمان بروز بیماری و مشکلات ندانند که بایستی به چه پزشکی مراجعه کنند. در ادامه تفاوت هایی این دو تخصص را با هم بررسی می کنیم:

 1. متخصص مغز و اعصاب در زمینه تشخیص، درمان و کنترل بیماری های مغز و سیستم عصبی به فعالیت مشغول است. این در حالی است که حوزه درمانی متخصص جراح مغز و اعصاب، تشخیص و درمان بیماری ها و آسیب های مغز، نخاع و سیستم عصبی از طریق جراحی و روش هایی به غیر از آن می باشد.
 2. متخصص مغز و اعصاب به کمک آزمایشاتی مانند نوار مغز، ام آر آی و سی تی اسکن وضعیت های عصب شناختی را تشخیص می دهد. اما جراحان مغز و اعصاب به واسطه آموزش های تخصصی و زیادی که دیده اند به خوبی توانسته به دیگر پزشکان اعم از پزشکان اورژانس، متخصص مغز و اعصاب و پزشکان عمومی مشاوره دهند.
 3. تخصص پزشک مغز و اعصاب در زمینه درمان اختلالات رشدی-عصبی، اختلالات یادگیری، کنترل درد و دیگر بیماری های حاد می باشد. اما جراحان مغز و اعصاب، افراد درگیر آسیب مغزی و نخاعی، آنوریسم، انسداد عروق، درد مزمن کمر، نقص مادرزادی، تومور مغزی و نخاعی و مشکلات سیستم عصبی محیطی را درمان خواهند نمود.

روش های درمانی ارائه شده از سوی متخصص جراحی مغز و اعصاب

یک متخصص جراح مغز و اعصاب حاذق به خوبی در زمینه اختلالات مرتبط با ستون فقرات آموزش دیده و در این زمینه توانسته به روزترین روش های جراحی را به کار بگیرد.

عمل های جراحی انجام شده توسط تخصص جراح مغز و اعصاب به طور معمول مواردی چون دیسکتومی، فورامینوتومی، لامینکتومی، پیوند و ابزاربندی ستون فقرات را شامل می شود.

برخی از متخصصین این زمینه نیز دارای تخصص لازم به منظور نوع خاصی از جراحی عصب نظیر جراحی کمتر تهاجمی و یا جراحی اسکولیوز می باشند.

متخصص جراح مغز و اعصاب همچنین در صورت نیاز قادر به تجویز دارو و درمان بیمار از طریق روش های غیرجراحی نظیر فیزیوتراپی و توان بخشی است.

در ادامه بیشتر به توضیح در مورد جراحی ستون فقرات خواهیم پرداخت:

جراحی ستون فقرات چیست؟

خیلی از افراد هنگامی که درگیر کمردرد می شوند بر این باورند که تنها راه رهایی از این درد جراحی می باشد. اگر چه برخی مواقع جراحی تنها روش درمانی برای یک بیمار است اما در این بین بیشتر مواقع می توان بدون جراحی و با روش های غیرجراحی یا اصطلاحاً روش های محافظه کارانه مشکل کمردرد را درمان نمود.

به طور معمول کمردرد بنا بر دلایلی چون افزایش سن، حرکت نادرست بدن، آسیی و ناهنجاری های ساختمان بدن که سبب آسیب دیدگی ستون فقرات شده خود را نشان خواهد داد. این مشکلات به مرور سبب کمردرد، پادرد و یا بی حسی و ضعف پاها می گردند.

برای رهایی از کمردرد مزمن بهترین گزینه مراجعه به دکتر جراح ستون فقرات است. تا بسته به شرایط شما بهترین روش درمانی اتخاذ شود.

شما می توانید در کلینیک رها زیر نظر بهترین دکتر جراحی ستون فقرات یا دکتر جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات مشکل کمردرد خود را درمان کنید.

در ادامه با برخی از مشکلات و روش های درمانی توسطجراح ستون فقرات آشنا خواهیم شد:

1.  درمان درد گردن یا دست با تعویض دیسک گردن

خیلی از اوقات مشکلاتی چون شانه ی گردان، آرنچ تنیس یا تونل کارپال به دلیل وجود مشکلی در ستون فقرات نیست.

این نوع از مشکلات در برخی از افراد به طور معمول در نواحی ستون فقرات و اعصاب گردن و یا همان ستون فقرات گردن خود را نشان خواهند داد. این مشکل فشار زیادی به اعصاب ستون فقرات وارد کرده و یکی از مشکلات رایج فتق یا برآمدگی دیسک می باشد.

در گذشته برای درمان این مشکل تنها پزشکان دیسک گردن را برداشته و عمل پیوند مهره های گردن را انجام می دادند. برای این کار به طور معمول از استخوان لگن یا ایلیاک کرست کمک گرفته می شد. در این حالت عمل دردناک تری به نسبت عمل گردن نیز روی بیمار صورت می گرفت. 

امروزه اما خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی به راحتی برای حل این مشکل، دیسک گردن تعویض خواهد شد.

بیماران نیز به طور معمول تعویض دیسک گردن را به پیوند مهره های گردن ترجیح می دهند.

در این روش همچون تعویض مفصل زانو و لگن از فلز و پلاستیک باکیفیتی بهره گرفته می شود و از این رو گردن به صورت طبیعی قابل حرکت است. روش تعویض دیسک گردن (CDR) در کل دنیا پذیرفته شده می باشد.

2.  فورامینوتومی یا برداشت فشار از روی عصب های ستون فقرات

در این روش درمانی در درمان ستون فقرات به کمک کانال نخاع مسیر خروجی ریشه عصب گشادتر خواهد شد که این کار در طی جراحی ستون فقرات صورت می گیرد.

در فورامینوتومی استخوان یا بافتی که باعث بسته شدن مسیر شده و به ریشه عصب فشار وارد می کند برداشته خواهد شد.

3.  مشکل تنگی عصب

به مسیری که در که دو طرف و بین مهره های فوقانی و تحتانی تشکیل شده نوروفورامن گفته می شود. با کم شدن اندازه این مسیر فضای در نظر گرفته شده برای عصب کمتر شده و در نتیجه به آن فشار وارد می شود. این فشار به طور معمول با علائمی چون درد، بی حسب، مورمور شدن و یا ضعف خود را نشان خواهد داد.

به دلیل حرکت عصب به سمت بیرون به منظور تشکیل سیستم عصبی محیطی، این علائم در دیگر نقاط بدن نیز خود را نشان خواهند داد. به عنوان نمونه احتمال داشته با تنگ شدن ریشه عصب گردن، علائمی را در شانه، بازو و دست را نیز به وجود آورد. علائم کمر نیز در دنبالچه، باسن، پا و انگشتان پا خود را نشان خواهد داد.

از دلایل تنگی ریشه عصب می توان به مواردی چون تنگی مجرای فقرات، بیماری زوال تدریجی دیسک، خار استخوان، فتق یا بیرون زدگی دیسک میان مهره ای و اسپندیلوز اشاره نمود.

در صورتی که بیمار به طور شدید به یک یا چند بیماری بالا مبتلا باشد متخصص ستون فقرات برای برداشتن این فشار از روی ستون فقرات از روش های درمانی چون فورامینوتومی استفاده می کند.

برخی مواقع نیز برای درمان روش لامینوتومی و دیسکتومی نیز با فورامینوتومی ادغام خواهند شد.

4.  درمان شکستگی ناشی از فشار فقرات

به طور معمول روش هایی چون ورتبروپلاستی، کیفوپلاستی و افزایش مهره بدن را می توان روش های کم تهاجمی تری برای درمان شکستگی ناشی از فشار مهره دانست.

این روش ها در درمان درد شدید، تثبیت شکستگی ناشی از فشار مهره و بازیابی قد از دست رفته و یا شکل مهره شکسته بسیار موثر می باشند.

یکی از انواع شکستگی ستون فقرات شکستگی ناشی از فشار مهره است. عامل بروز این مشکل به طور معمول پوکی استخوان می باشد. بر اثر پوکی استخوان رفته رفته کاهش تراکم استخوان و افزایش خطر شکستگی ستون فقرات، مچ و لگن رخ خواهد داد.

عدم درمان به موقع پوکی استخوان سبب پیشرفت بدون درد این بیماری شده و در نهایت تا جایی ادامه پیدا کرده که سبب شکستن استخوان خواهد شد.

5.  روش درمانی ورتبروپلاستی

روش درمانی ورتبروپلاستی در واقع یک نوع جراحی زیرپوستی به منظور درمان شکستگی های مربوط به فشار مهره و تقویت مهره های در معرض شکستگی است.

در این روش مهره ی شکسته مورد تزریق سیمان استخوانی قرار خواهد گرفت.

6.  روش درمانی کیفوپلاستی با بالون در جراحی ستون فقرات

یکی از روش های جراحی کم تهاجمی تر به منظور درمان شکستگی ناشی از فشار مهره، کیفوپلاستی با بالون است. در این روش به منظور باز کردن تنگی استخوان و ارتفاع از دست رفته مهره از تکنولوژی بالون بهره گرفته می شود.

این روش ضمن تسکین درد شکستگی، به ثبات وضعیت شکستگی نیز کمک خواهد نمود.

7.  روش کاشت افزایش مهره در جراحی ستون فقرات

در این روش به منظور کاهش فشار وارده به قفسه سینه و کمر از کاشت انعطاف پذیر و حلقه مانند ستون فقرات بهره گرفته می شود. این روش یک عمل زیرپوستی می باشد.

در این روش ابتدا به منظور ایمپلنت برش کوچکی ایجاد شده و پس از تزریق سیمان ایمپلنت برداشته خواهد شد.

8.  پیوند و ابزار بندی ستون فقرات در جراحی ستون فقرات

ابزاربندی ستون فقرات یا ایمپلنت راهی درمانی به منظور حل مشکل بی ثباتی ستون فقرات می باشد. در پیوند ستون فقرات نیز به منظور رشد همزمان دو سطح استخوان قرار گرفته بر رو به روی هم از پیوند استخوان استفاده خواهد شد.

علت استفاده همزمان از این دو روش کمک به آسان شدن پروسه پیوند استخوان و ثبات ستون فقرات می باشد.

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان رها

در این مطلب سعی شد به طور کامل در مورد جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات توضیحاتی در اختیار شما عزیزان قرار داده شود. بعد از خواندن این مطلب حتما به خوبی به تفاوت میان جراح مغز و اعصاب و متختصص مغز و اعصاب پی برده اید.

بهترین متخصص جراحی ستون فقرات

 در این مطلب همچنین بیماری های قابل درمان به کمک متختصص جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات شرح داده شد. اکنون حتماً به خوبی به این موضوع پی برده اید که برای درمان چه بیماری هایی باید به متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات مراجعه نمود.

پس اگر برای درمان بیماری خود به دنبال بهترین کلینیک مغز و اعصاب در تهران برای تحت درمان قرار گرفتن زیر نظر بهترین جراح مغز و اعصب هستید بی شک بهترین گزینه کلینیک فوق تختصصی مغز و اعصاب و روان رها می باشد.

در کلینیک فوق تختصصی مغز و اعصاب و روان رها بهترین پزشکان در زمینه جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات حضور داشته و از این رو شما با خیالی آسوده توانسته برای درمان هر یک از مشکلات خود که در این مطلب به آن ها اشاره شده است به این مرکز مراجعه کنید.

در ادامه به شما خواهیم گفت چه ویژگی های دیگری در این مرکز، آن را به بهترین گزینه برای جراحی مغز و اعصاب، جراحی ستون فقرات، جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات تبدیل نموده است:

 • کلینیک تخصصی رها یک مرکز دارای مجوزهای قانونی است و تخت نظر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی فعالیت دارد.
 • در این مرکز برجسته ترین متخصصین به طبابت مشغول می باشند و شما توانسته زیر نظر بهترین دکتر جراحی ستون فقرات و دکتر جراح مغز و اعصاب مورد معالجه قرار بگیرید.
 • هزینه جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات در این مرکز با توجه به قرار دادن این مرکز با اکثر بیمه های رایج کشور کاملاً برای شما عزیزان مقرون به صرفه خواهد بود.
 • کلینیک فوق تخصصی رها از ویژگی نوبت دهی اینترنتی برخوردار است. از این رو شما توانسته به صورت آنلاین از طریق سایت و یا تماس تلفنی اقدام به نوبت گیری نموده و تعداد مراجعات خود به مرکز را به حداقل برسانید.
 • این مرکز به غیر از خدمات جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات در زمینه مغز و اعصاب و روان نیز ارائه دهنده خدمات می باشد. از این رو شما توانسته در صورت نیاز از خدمات پزشکان دیگر در حیطه مغز و اعصاب و روان بهره مند گردید.
 • در کنار تماس تلفنی و یا مراجعه به سایت این مرکز از طریق شبکه های اجتماعی دیگر نیز امکان برقراری ارتباط را برای شما عزیزان فراهم نموده است.

برای نوبت گیری در مرکز فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان رها تنها کافی است با شماره تماس های این مرکز تماس گرفته و یا با مراجعه به سایت نوبت خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا هر چه زودتر بتوانید زیر نظیر حاذق ترین پزشکان بیماری خود را درمان کنید.


10 دیدگاه

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *

-- بارگیری کد امنیتی --


logo-11

درمانگاه فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان رها با مجوزهای قانونی و تحت نظر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی می باشد که این درمانگاه بصورت چند تخصصی و خصوصی می باشد و حجم اصلی بیماران مراجعه کننده به این درمانگاه را بزرگسالان ، کودکان و نوجوانان مبتلا به بیماری های مغز و اعصاب و روانپزشکی، تشکیل می دهند.

تماس با ما
آدرس : تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان ونک، روبروی خیابان 12 گاندی، پلاک 2534، طبقه 2، درمانگاه تخصصی مغز و اعصاب و روان رها
تلفن : 88787951 021 ( 4 خط )

طراحی سایت و پشتیبانی توسط تیم پیام بازرگانی

تماس با ما