درمان بی خوابی و پرخوابی

24 مرداد, 1401 0
درمان-پرخوابی.jpg

درمان بی خوابی و پرخوابی

بی خوابی و پرخوابی هر یک می توانند به نوبه خود آزاردهنده باشند و زندگی انسان را با اختلال رو به رو کنند. برای همین افراد در مواجهه با هر یک از این مشکلات برای برگشت به زندگی عادی و طبیعی خود به دنبال راه چاره هستند. اگر شما نیز به دنبال راهی برای درمان بی خوابی یا درمان پرخوابی هستید توصیه می شود این مطلب را تا انتها دنبال کنید:

 

بی خوابی چیست؟

یکی از انواع اختلالات خواب، بی خوابی است. این نوع اختلال بسیار شایع است و افراد بسیاری با آن دست و پنجه نرم می کنند. این اختلال مانع از داشتن خوابی کافی شده و از این رو فرد در طی روز مدام احساس خستگی و کسلی خواهد داشت. بی خوابی ممکن است خود را به شکل های مختلفی نشان دهد.

درمان قطعی بی خوابی

یکی از انواع بی خوابی به این شکل است که فرد به سختی به خواب خواهد رفت. در واقع فرد باید 20 تا 30 دقیقه ای در رختخواب مانده تا کم کم چشم های او گرم شده و خواب را تجربه کند. برخی افراد اما با وجود آن که به موقع به خوابی می روند اما خواب عمیقی نداشته و مدام از خواب بیدار می شوند. بعضی نیز با وجود عدم خواب کافی، خیلی زود بیدار شده و دوباره نمی توانند به خواب بروند.

گاهی نیز افراد ممکن است به نوعی تمامی این موارد را به صورت ترکیبی تجربه کنند. بی خوابی به شکل حاد یا مزمن خود را نشان خواهد داد. در صورتی که فردی دست کم در هفته سه روز بی خوابی را تجربه کرده و این مشکل تا 3 ماه ادامه پیدا کرده است می توان گفت فرد دچار بی خوابی مزمن شده است.

یک بی خوابی نادر نیز وجود داشته که به بی خوابی خانوادگی کشنده معروف است. این نوع بی خوابی در برخی خانواده ها مشاهده شده و فرد در این بیماری قادر به خوابیدن نیست و در نهایت بعد از چندین ماه نیمه هوشیار بودن، جان خود را از دست خواهد داد.

در هر یک از این انواع بی خوابی نیاز است که افراد به موقع به متخصص مغز و اعصاب برای درمان بی خوابی مراجعه کنند.

عوارض بی خوابی

بی خوابی می تواند عوارض بسیاری را با خود به همراه داشته باشد. افسردگی، چاقی، دیابت و نیز آلزایمر همگی از عوارض بی خوابی محسوب می شوند. افرادی که خواب کافی ندارد و از بی خوابی رنج می برند معمولاً خیلی زودتر از افراد عادی حافظه خود را در به خاطر سپردن رویدادها و خاطرات از دست می دهند.

در واقع پروتئینی در بدن وجود داشته که سبب بروز آلزایمر خواهد شد. حال با خواب کافی و به موقع، می توان سبب تخلیه این پروتئین شد. اما در افرادی که خواب آن ها منظم و کافی نیست این پروتئین روی هم انباشته شده و فرد به نسبت دیگران، زودتر دچار آلزایمر خواهد شد.

همچنین در افرادی که دچار اختلال بی خوابی هستند نیز زوال عقل بیشتر دیده می شود. بی خوابی حتی روابط اجتماعی و عاطفی فرد را دچار مشکل خواهد نمود. به نوعی می توان گفت که بی خوابی تمامی جنبه های زندگی یک فرد را تحت تاثیر قرار خواهد داد. لذا باید به موقع نسبت به درمان بی خوابی اقدام نمود.

دلایل بروز بی خوابی

تا به این جا اختلال بی خوابی و نیز عوارض آن را بررسی کردیم. اما چه چیزی باعث بی خوابی می شود. به طور معمول بی خوابی ناشی از موارد زیر است:

درمان بی خوابی

1. داشتن استرس زیاد

افرادی که اغلب دارای استرس هستند و درگیر استرس کاری یا شخصی می باشند بیشتر در معرض بی خوابی قرار دارند. چرا که استرس مانع از به خواب رفتن این افراد شده و آرامش را از آن ها خواهد گرفت.

2. برخی عارضه های پزشکی

گاهی برخی از بیماری های جسمی باعث شده که فرد دچار بی خوابی شود. معمولاً بی خوابی ناشی از عارضه های پزشکی در افراد سالخورده مشاهده می شود چرا که با افزایش سن، مشکلات سلامتی مزمن نیز بیشتر خواهد شد. گاهی خانم های باردار یا خانم هایی که دچار یائسگی شده نیز درگیر مشکلات خواب از جمله بی خوابی خواهند شد.

از عارضه های پزشکی که منجر به بی خوابی شده می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1. عارضه های همراه با درد مزمن و مدام مانند اختلالات سردرد و آرتروز

2. عارضه های مرتبط با تنفس از جمله نارسایی قلبی یا آسم

3. اختلالات روده ای و معده ای همون سوزش سر دل

4. سکته مغزی

5. پرکاری تیروئید

6. یائسگی و گرگرفتگی

7. اختلالات خواب همچون سندروم پای بی قرار و مشکلات تنفسی مرتبط به خواب

3. وجود اختلالات روانی در فرد

سلامت روان تاثیر بسیاری بر روی خواب فرد خواهد داشت. گاهی اختلال سلامت روان سبب شده فرد دچار بی خوابی شود. یکی از شایع ترین بیماری های روانی افسردگی است که در خیلی از افراد سبب بی خوابی خواهد شد.

4. استفاده از داروهای خاص یا مواد مخدر

استفاده از بسیاری داروهای تجویزی با بدون نسخه نیز گاهی زمینه ساز بی خوابی خواهد شد. خیلی از داروها مانند داروهای سرماخوردگی و ضدحساسیت به دلیل برخورداری از سودوافدرین باعث شده افراد به سختی به خواب بروند. حتی داروی ضد افسردگی، داروهای بیش فعالی، فشار خون یا پارکینسون نیز سبب بی خوابی خواهند شد.

همچنین مصرف مشروبات الکلی نیز باعث شده فرد مدام از خواب بیدار شود.

5. تاثیر عوامل محیطی

گاهی محیط باعث شده فرد دچار بی خوابی شود. سروصدا، نور نامناسب، دمای شدید و… از مواردی هستند که در فرد دچار اختلال بی خوابی می شوند.

6. برخی عادات و سبک زندگی

گاهی سبک زندگی افراد نیز زمینه ای برای بی خوابی خواهد شد. برای مثال افرادی که کار آن ها به صورت شیفتی است معمولاً با مشکل بی خوابی رو به رو می شوند.

پرخوابی چیست؟

در مقابل اختلال بی خوابی، اختلال پرخوابی را داریم که این اختلال نیز شایع است. اگر چه به طور کلی خواب زیاد آسیبی جدی به سلامت انسان وارد نمی کند اما می تواند زمینه ساز بیماری هایی چون افسردگی، چاقی و… شود. پرخوابی سبب شده که فرد در طول روز مدام احساس خستگی مفرط داشته و همچنین در زمان بیداری شدن از خواب، به سختی بیدار شود.

پرخوابی سبب کاهش میزان انرژی فرد و نیز سطح تمرکز او می شود. لذا درمان پرخوابی نیز می تواند همچون درمان قطعی بی خوابی حائز اهمیت باشد.

عوارض پرخوابی

پرخوابی نیز عوارض بسیاری را به همراه دارد. در واقع هر اختلالی که سبب شده نظم عادی زندگی فرد برهم بخورد عوارضی را به بار خواهد آورد. از عوارض پرخوابی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

درمان قطعی پرخوابی

1. پرخوابی باعث شده خطر بیماری قلبی افزایش پیدا نماید.

2. افرادی که دچار پرخوابی شده بیشتر درگیر اضافه وزن می شوند.

3. خطر ابتلا به دیابت، افرادی که درگیر پرخوابی هستند را تهدید می کند.

4. از دیگر عوارض پرخوابی می توان به خطر مرگ زودهنگام اشاره نمود.

5. پیری مغز نیز یک عارضه برای پرخوابی است.

6. افراد درگیر پرخوابی بیشتر در معرض آسیب روحی و روانی هستند.

لذا نیاز است که به موقع نسبت به درمان پرخوابی اقدام شود تا جلوی این عوارض گرفته شود.

دلایل بروز پرخوابی

برای پرخوابی نیز می توان گفت که دلایل زیر باعث شده افراد دچار بی خوابی شود:

1. پرخوابی معمولاً در افراد بزرگسال و به ویژه در آقایان دیده می شود.

2. گاهی عوامل ژنتیکی باعث پرخوابی در افراد خواهد شد.

3. برخی اوقات آسیب دیدگی در ناحیه سر باعث این اختلال می شود.

4. عواملی چون افسردگی، اضطراب، اختلالات دوقطبی و دیگر اختلالات روانی نیز می توانند سبب پرخوابی شوند.

5. بیماری تنگی و قطعی نفس نیز می تواند منجر به پرخوابی در افراد شود.

6. اختلالاتی چون پارکینسون، آلزایمر، سندروم پای بی قرار و نارکولپسی نیز از عوامل ایجاد پرخوابی هستند.

درمان قطعی بی خوابی و پرخوابی

برای درمان قطعی بی خوابی و پرخوابی نیاز است که به یک متخصص مغز و اعصاب یا روانپزشکی یا دیگر رشته های تخصصی مرتبط مراجعه شود. بی خوابی و پرخوابی همان طور که گفته شد هر کدام می توانند به نوعی زندگی ما را دچار اختلال کنند. برای همین باید نسبت به درمان قطعی آن ها به دنبال راه چاره بود.

درمان پرخوابی

در این بین معمولاً یک متخصص مغز و اعصاب برای درمان بی خوابی و پرخوابی به راحتی قادر است با بررسی شرایط بیمار، نوع مشکل را در او تشخیص داده و بهترین روش درمانی را برای او به کار ببرد. معمولاً برای درمان بی خوابی و درمان پرخوابی سعی خواهد شد که سبک زندگی فرد را تغییر داد.

از این رو می توان درمان هر فرد را متفاوت از فردی دیگر دانست. در نهایت این متخصص مغز و اعصاب برای درمان بی خوابی و پرخوابی است که تعیین خواهد نمود فرد از چه روش درمانی، بهره بگیرد. در این بین معمولاً از روش های غیردارویی برای درمان فرد استفاده خواهد شد.

روش های مختلفی برای درمان این مشکلات وجود داشته که با توجه میزان وخامت اوضاع بیمار، هر یک از این روش ها می توانند راهی برای درمان قطعی بی خوابی در بزرگسالان و نیز درمان پرخوابی محسوب شوند.

اختلال خواب در کودکان

کودکان نیز همچون افراد بزرگسال ممکن است دچار اختلالات خواب شوند. در بین اختلال پرخوابی و بی خوابی، اختلال بی خوابی در کودکان شایع تر است. همه ما کودکانی را دیده ایم که خواب کمی داشته و به همین دلیل در طی روز بیقرار هستند. لذا در کودکان نیز باید با مراجعه به متخصص مغز و اعصاب مشکل به خوابی بررسی شده و بعد از تشخیص نوع مشکل و علت بروز آن، بهترین روش درمانی برای کودک توسط متخصص خواب اتخاذ شود.

متخصص خواب کودکان

مشکلاتی چون بی خوابی باعث شده کودکان تمرکز کافی نداشته و همچنین از نظر عقلی رشد مطلوبی را تجربه نکنند. لذا نیاز است که با مشاهده هر یک از اختلالات خواب در کودکان، نسبت به مراجعه به موقع به کلینیک خواب اقدام شود تا کودک هر چه زودتر مورد درمان قرار گیرد.

بهترین کلینیک خواب

برای درمان اختلال خواب از جمله درمان بی خوابی و درمان پرخوابی بایستی به یک کلینیک خواب تخصصی و حرفه ای مراجعه شود. با این کار شما می توانید از طریق روش هایی چون نوار مغز و نوار عصب عضله یا هر روش موردنیاز دیگری مورد پروسه تشخیص و درمان قرار گرفته و اختلالات خواب در شما درمان شود.

انتخاب یک کلینیک خواب خوب کمک می کند تا زیر نظر بهترین متخصصین خواب نسبت به درمان مشکل خود اقدام نمایید. به نوعی خیال شما راحت خواهد بود که برای درمان مشکل شما بهترین روش، حرفه ای ترین تجهیزات و نیز باتجربه ترین متخصصین به کار برده خواهد شد.

کلینیک تخصصی مغز و اعصاب و روان ها بهترین کلینیک خواب در تهران

با تمامی تفاسیر اگر دوست دارید پروسه درمان خود را در یک مرکز کاملاً حرفه ای و بروز و زیر نظر بهترین متخصصین انجام دهید قطعاً کلینیک رها یکی از بهترین گزینه های پیش روی شما خواهد بود. در این مرکز متخصصینی باتجربه و حاذق با بهترین روش ها مشکل شما را درمان خواهند نمود.

در این مرکز همچنین شما می توانید با هر نوع بیمه ای که داشته، مناسب ترین هزینه درمان بی خوابی و پرخوابی را پرداخت نمایید. چرا که این کلینیک با اکثر بیمه های فعال در کشور قرارداد دارد.

همچنین امکان ثبت نوبت آنلاین نیز یکی دیگر از ویژگی هایی است که استفاده از خدمات این کلینیک را آسان نموده است. شما می توانید بدون هیچ معطلی، از طریق سایت این کلینیک وارد عمل شده و نوبت خود را ثبت کنید.

 

حرف آخر

در این مطلب سعی شد به طور کامل در خصوص درمان بی خوابی و نیز درمان پرخوابی صبحت شود. هر یک از این اختلالات به نوعی زندگی ما را با مشکل مواجه خواهند نمود. از این رو اقدام به موقع نسبت به درمان این مشکلات می تواند به ما کمک کند تا دوباره به زندگی عادی خود برگشته و خواب آرام و باکیفیتی را تجربه کنیم.

کلینیک تخصصی رها، یکی از بهترین کلینیک های درمان اختلالات خواب است که به کمک متخصصین آن می توان به سادگی با بهترین روش های درمانی، این مشکل را در خود درمان نمود. این مرکز همچنین برای درمان اختلالات خواب در کودکان نیز بهترین خدمات را ارائه می دهد.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *

-- بارگیری کد امنیتی --


logo-11

درمانگاه فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان رها با مجوزهای قانونی و تحت نظر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی می باشد که این درمانگاه بصورت چند تخصصی و خصوصی می باشد و حجم اصلی بیماران مراجعه کننده به این درمانگاه را بزرگسالان ، کودکان و نوجوانان مبتلا به بیماری های مغز و اعصاب و روانپزشکی، تشکیل می دهند.

تماس با ما
آدرس : تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان ونک، روبروی خیابان 12 گاندی، پلاک 2534، طبقه 2، درمانگاه تخصصی مغز و اعصاب و روان رها
تلفن : 88787951 021 ( 4 خط )

طراحی سایت و پشتیبانی توسط تیم پیام بازرگانی

تماس با ما