درمان تمرکز با نوروفیدبک

26 اسفند, 779 2
-تمرکز-با-نوروفیدبک.jpg
یادت نره امتیاز بدی!

نوروفیدبک و تقویت توجه و تمرکز

مغز به عنوان فرمانده بدن نقشی اساسی در عملکرد تمامی اعضای بدن خواهد داشت. این مسئله باعث شده که دلیل بروز بسیاری از اختلالات نیز، ناشی از عملکرد غیرطبیعی مغز باشد. به عنوان نمونه مشکلاتی چون نقص توجه، اختلال در خواب، اضطراب، افسردگی و دیگر اختلالات روانشناختی به این معناست که مغز از عملکرد طبیعی خود خارج شده است.

برای همین جهت تشخیص هر یک از این مشکلات، به کمک روش­هایی چون نوروفیدبک، عملکرد مغز مورد بررسی قرار خواهد گرفت. روش نوروفیدبک این روزها به عنوان یکی از کاربردی ترین روش های درمان روانشناختی برای شناخت و نیز درمان اختلال موردنظر به کار برده می شود.

با استفاده از نوروفیدبک می­ توان به خوبی مغز را به تنظیمات نرمال خود برگرداند و در طی زمان اختلالاتی که منجر به کارکرد غیرطبیعی مغز شده را بهبود بخشید. در این مطلب بیشتر در مورد نوروفیدبک برای درمان تمرکز و نحوه درمان عدم تمرکز با نوروفیدبک صحبت خواهیم نمود:

نوروفیدبک برای درمان تمرکز

نوروفیدبک چیست؟

پیش از هر چیزی نیاز است که کمی با این روش درمانی آشنا شویم. نوروفیدبک در واقع روشی به منظور آموزش و تنظیم مغز با بهره گیری از کمک خود مغز است. به نوعی در این روش درمانی، شرایطی برای مغز فراهم خواهد شد تا با کمک واکنش و فیدبک­های دریافتی از بدن و محیط اطراف، کارکردهای مختلف جسمی و روانی را بهبود و تنظیم دهد و تعامل بهتری با محیط داشته باشد.

براساس نظر محققان، این طبیعی یا غیرطبیعی بودن امواج مغز است که منجر به عملکرد درست یا غلط مغز انسان می شود. از این رو عملکرد نادرست الگوهای امواج مغزی، باعث می شود بخش های مختلف نیز با مشکل مواجه شوند و مغز دچار اختلالات کارکردی شود.

مغز انسان همچون یک سیستم پیچیده است و نیاز خواهد بود که به شکلی نواقص و مشکلات در آن درمان شود. خوشبختانه مغز این امکان را خواهد داشت تا کارکردهای خود را بهبود بخشیده و به نوعی خود تنظیمی نماید. البته برای موفقیت در این زمینه نیاز است که، مغز به آگاهی مطلوبی از خود برسد.

برای همین می توان گفت یکی از بهترین راه ها برای درمان گیجی و عدم تمرکز، استفاده از روش نوروفیدبک می باشد. حتی این روزها درمان نوروفیدبک برای بیش فعالی نیز مورداستفاده قرار می گیرد.

 

درمان تمرکز با نوروفیدبک

نوروفیدبک امروزه برای درمان ببسیاری از اختلالات کاربرد دارد و به کمک آن می توان به خوبی اقدام به بهبود علائم مرتبط با انواع مشکلات روانشناختی نمود. نوروفیدبک برای درمان تمرکز را می توان یکی از کاربردهای این روش دانست.

هر فردی برای آن که قادر به انجام صحیح امور باشد نیاز به تمرکز دارد. در واقع تمرکز یکی از مهم ترین توانایی های مغزی در انسان است. به کمک تمرکز، فرد در جنبه های مختلف زندگی خود قادر است رفتار موثرتری داشته باشد. این موضوع باعث شده مشکل عدم توجه به یکی از دغدغه های افراد تبدیل شود.

این مشکل در کودکان نیز بسیار بیشتر دیده می شود. کودکان دارای مشکل عدم توجه و تمرکز، از درک معلم و نیز توجه به کلاس درس عاجز هستند. این مسئله آسیبی جدی به شرایط تحصیل این کودکان وارد می کند.

به طور کلی می توان گفت تمرکز به معنای آن است که یک فرد بتواند در زمان انجام یک کار، یا نسبت به یک موضوع خاص، توجهی کنترل شده داشته باشد. کاهش تمرکز و اختلال در آن، حتی ابتدایی ترین کارهای روزمره افراد را نیز با مشکل مواجه خواهد نمود. از این رو برای بالا بردن سطح تمرکز، درمان­ های مختلفی به کار برده می شود. این روزها افرا با درمان دارویی، آموزش درمانی، مشاوره و… به دنبال بالا بردن سطح تمرکز هستند.

درمان عدم تمرکز با نوروفیدبک اما امروزه به یکی از روش های بسیار کارآمد و موثر برای حل این مشکل تبدیل شده است. پس اگر شما نیز به واسطه عدم تمرکز، دچار اضطراب و افسردگی و… شده اید روش نوروفیدبک برای درمان بی توجهی می تواند به شما کمک زیادی کند.

نحوه انجام درمان تمرکز با نوروفیدبک

احتمالاً شما نیز دوست دارید پیش از قرارگیری در معرض یک روش درمانی، اطلاعاتی در رابطه با آن داشته باشید. این کار به شما کمک می کند تا بهتر در مورد انتخاب روش مناسب برای درمان خود تصمیم بگیرید.

در این روش درمانی، قبل از انجام پروسه درمان، شما باید شرح حال کاملی را به درمانگر ارائه داده و بعد روی یک صندلی بنشینید.

بعد از آن سنسورهایی به نام حسگر یا الکترود توسط درمانگر، بر روی نقاط مشخصی از سر شما قرار داده می شود. به کمک این حسگرها، فعالیت سلول های مغزی شما ثبت شده و شما می توانید آن ها را به صورت امواج مغزی بر روی نمودار مشاهده کنید. در این شرایط شما باید بدون کمک گرفتن از دست و صرفاً به کمک فعالیت مغزی خود، یک فیلم را پخش کنید یا این که به انجام یک بازی کامپیوتری بپردازید.

مغز در زمان کاهش یا افزایش صداها و تغییر در موقعیت ها در فیلم در حال پخش و همچنین برد و باخت در بازی یا کسب امتیار در آن، از خود واکنش هایی را بروز می دهد. شما از طریق اطلاع از شرایط مناسب یا نامناسب امواج مغزی خود، قادر به اصلاح وضعیت فیلم یا انجام بازی خواهید بود.

 با تکرار شدن چندین باره این جلسه و تمرین مدام، امواج در مغز با تغییر رو به رو شده و مغز از طریق خود تنظیمی، فرایند مغزی و امواج موجود در خود را بهبود می بخشد. از این رو به همین سادگی می توان به درمان گیجی و عدم تمرکز در یک فرد پرداخت.

درمان تمرکز

نقش نوروفیدبک در تقویت حافظه

یکی از مشکلاتی که افراد با بالا رفتن سن با آن رو به رو هستند افت حافظه است. خیلی از افراد با بالا رفتن سن، کم کم چیزهای کوچک را مدام فراموش می کنند و دچار حواس پرتی می شوند. این موضوع می تواند برای افراد بسیار تنش زا و نگران کننده باشد.

همچنین این روزها با وجود مشغله و درگیری های ذهنی بسیار، افراد در سن جوانی نیز ممکن است این مشکل را پیدا کنند. یکی از راه هایی که کمک می کند تا ذهن تقویت شود و روز به روز با افت مواجه نشود روش نوروفیدبک می باشد. با استفاده از روش درمانی نوروفیدبک می توان به خوبی حافظه را در هر سنی تقویت نمود.

کاربرد نوروفیدبک در درمان اختلالات مختلف

نوروفیدبک این روزها برای درمان اختلالات مختلفی به کار برده می شود که از بین آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  1. درمان بیش فعالی با نوروفیدبک
  2. درمان اوتیسم با نوروفیدبک
  3. درمان افسردگی با نوروفیدبک
  4. درمان میگرن با نوروفیدبک
  5. درمان اختلال اضطرابی با نوروفیدبک
  6. درمان صرع با نوروفیدبک
  7. درمان اختلال یادگیری با نوروفیدبک
  8. درمان سوء مصرف مواد با نوروفیدبک
  9. درمان اختلال در خواب با نوروفیدبک

 مزایای نوروفیدبک برای درمان تمرکز و تقویت توجه

دلایل بسیاری دست به دست هم داده اند تا این روزها، یکی از کارآمدترین روش ها برای درمان اختلالات مختلف، روش درمانی نوروفیدبک باشد. به نوعی این روش جزو بهترین روش های درمانی قرار دارد. از بین مزایای این روش می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1. عوارض جانبی به همراه ندارد

برخلاف بسیاری از روش های درمانی که اغلب با عوارضی همراه هستند روش درمانی نوروفیدبک، جزو روش های بدون عارضه می باشد. به گونه ای که تاکنون هیچ نوع عوارض جانبی برای این روش گزارش نشده است. این موضوع باعث شده افراد بین این روش و سایر روش های درمانی، با قاطعیت نوروفیدبک را انتخاب کنند.

2. دارای اثرات درمانی پایداری است

درمان عدم تمرکز با نوروفیدبک، به صورت پایدار می باشد و در واقع می توان با استفاده از این روش، به صورت اصولی و پایدار مشکل را حل نمود و به درمان بی توجهی و عدم تمرکز پرداخت.

خیلی از روش های درمانی ممکن است اثری موقت داشته باشند و در واقع تا زمانی که آن ها را دنبال می کنید نتیجه بخش هستند. اما روش درمانی نوروفیدبک در صورت پشت سر گذاشتن کامل دوره درمان، اثری مداوم و مطلوب خواهد داشت.

3. کل فعالیت مغزی را تنظیم می کند

با استفاده از نوروفیدبک می توان تمامی فعالیت های مغزی را درمان نمود. با این کار توانمندی های ذهنی و شناختی شما ارتقا پیدا می کند، بهتر تصمیم گیری می کنید، حافظه شما افزایش می یابد، خلافیت شما بیشتر می شود و تاثیرات مثبت دیگری را نیز می توانید به خوبی مشاهده کنید.

اهمیت و تاثیر این روش به گونه ای است که حتی برخی از شرکت ها و سازمان های بزرگ نظیر ناسا نیز برای آن که عملکرد و بازدهی کارکنان و پرسنل آن ها بهبود پیدا کند اقدام به استفاده از نوروفیدبک برای درمان تمرکز آن ها خواهند نمود.

 

سن مناسب برای درمان عدم تمرکز با نوروفیدبک

برای انجام روش درمانی نوروفیدبک برای درمان بی توجهی، هیچ محدودیت سنی وجود نخواهد داشت. برای همین شما از سن 5 یا 6 سالگی به بعد می توانید از این روش استفاده کنید. برای همین می توان گفت نوروفیدبک برای کودکان نیز یک گزینه عالی برای درمان مشکلاتی چون اختلالات بیش فعالی و اختلال یادگیری در کودکان است.

از این رو شما در یک مرکز بیوفیدبک ، امکان دریافت خدمات درمان نوروفیدبک برای بیش فعالی را خواهید داشت.

تشخیص اختلال حافظه با نوروفیدبک

7 نکته مهم در رابطه با درمان تمرکز با نوروفیدبک

1. اهمیت استمرار در روش درمانی نوروفیدبک

برای کسب نتیجه مطلوب، از روش درمانی نوروفیدبک، نیاز است که نسبت به انجام جلسات، پیگیر باشید و آن ها را به طور کامل طی کنید. قطعاً با انجام کامل جلسات می توانید نتیجه دلخواه خود را از این روش درمانی کسب نمایید. در خیلی از اوقات بعد از جلسه دهم، می توان نتیجه مثبت نوروفیدبک را مشاهده نمود. برای همین به هیچ عنوان تا زمانی که نتیجه نگرفته اید این روش را قطع نکنید.

2. تعداد جلسات نوروفیدبک برای درمان توجه و عدم تمرکز

این را در نظر داشته باشید که نمی توان به طور دقیق تعداد جلسات روش درمانی نوروفیدبک را مشخص کرد. زیرا در این روش، مغز در معرض یادگیری قرار خواهد گرفت و این که سرعت و روند یادگیری به چه صورت باشد در هر فرد متفاوت از دیگری است.

علاوه بر آن در این زمینه شدت بیماری نیز عاملی تعیین کننده است. ولی به طور معمول برای گرفتن نتیجه مطلوب باید دوره های 30 تا 40 جلسه را پشت سر گذاشت.

3. مدت زمان اجرای نوروفیدبک در هر جلسه

مدت زمان انجام هر جلسه از نوروفیدبک نیز کاملاً به شرایط بیمار بستگی خواهد داشت. معمولاً بسته به تشخیص درمانگر، روش های مختلفی در جلسات استفاده می شود. به طور معمول زمان اجرای هر جلسه چیزی حدود 30 تا 45 دقیقه می باشد.

4. کسب نتیجه پایدار از روش نوروفیدبک برای درمان بی توجهی

پیش از این نیز گفتیم که با طی کردن دوره کامل درمان با نوروفیدبک، شما می توانید مغز را به مهارت جدیدی برسانید. بعد از تکمیل جلسات، مغز به خوبی یاد خواهد گرفت که چگونه خود را تنظیم کند. در واقع مغز مهارتی که آموخته است را مانند هر مهارت دیگری چون رانندگی، خیاطی و… برای همیشه به خاطر خواهد سپرد. از این رو می توان گفت این روش درمانی، روشی پایدار و ثابت است.

5. تعهد نسبت به توصیه های درمانگر

برای کسب نتیجه مطلوب در درمان بی توجهی با نوروفیدبک نیاز است که حتماً به توصیه های درمانگر خود توجه نموده و به آن ها عمل کنید. برای این که روش نوروفیدبک بهترین نتیجه را بر روی شما داشته باشد حتماً تمرین های خود را به صورت مداوم و منظم انجام دهید. در این زمینه گاهی نیاز است که افراد خانواده نیز با شما همراهی کنند.

6. خودداری از قطع خودسرانه مصرف دارو

در صورت استفاده از هر نوع دارویی برای درمان اختلال یا مشکل خود، به هیچ عنوان آن را سرخود قطع نکنید. این کار حتماً باید زیر نظر یک پزشک متخصص انجام شود.

7. نوروفیدبک روشی بدون درد

خیلی از افراد اولین سوالی که در مورد هر نوع روش درمانی برای آن ها پیش خواهد آمد، میزان درد در این روش است. خوشبختانه نوروفیدبک جزو روش هایی است که هیچ دردی با خود به همراه نخواهد داشت. این روش صرفاً روشی برای تمرین مغز است و نه تنها عارضه ای نداشته بلکه کاملاً بدون درد می باشد.

این روش از آن جایی که کار با دستگاه است، برای کودکان نیز جذابیت داشته و حالت بازی دارد. برای همین افراد بدون استرس و یا دردی، خود با رضایت خاطر از جلسات بعدی اقدام به ادامه آن خواهند نمود.

 

 انتخاب بهترین مرکز درمان تمرکز با نوروفیدبک

برای درمان تمرکز با نوروفیدبک نیاز است که به یک مرکز نوروفیدبک حرفه ای مراجعه کنید تا این روش درمانی به صورت کاملاً تخصصی و باکیفیت برای شما اجرا شود. برای همین بسیار مهم است که برای این کار بهترین مرکز نوروفیدبک را انتخاب نمایید.

در این زمینه توصیه می شود حتماً کلینیکی را انتخاب کنید که معتبر و دارای مجوز رسمی باشد. با این کار مطمئن خواهید بود که مرکز موردنظر خدماتی مجاز و تخصصی به شما ارائه خواهد نمود. همچنین فعالیت های مرکز نوروفیدبک را خوب بررسی کنید و اطمینان پیدا نمایید که در مرکز موردنظر بهترین متخصصین فعالیت دارند.

همچنین این که مرکز انتخابی، با بیمه های مختلف نیز قرارداد داشته باشد به شما کمک می کند تا این روش درمانی را با مناسب ترین قیمت دریافت کنید. از دیگر مواردی که در انتخاب بهترین مرکز نوروفیدبک برای تقویت توجه و تمرکز باید به آن توجه نمایید مجهز بودن مرکز انتخابی است. در واقع این مرکز باید از تمامی تجهیزات و امکانات موردنیاز برای دریافت خدمات نوروفیدبک برخوردار باشد.

کلینیک تخصصی مغز و اعصاب و روان یکی از بهترین مراکزی است که به منظور دریافت خدمات نوروفیدبک می توانید به آن مراجعه کنید. در این مرکز از بهترین متخصص دعوت به عمل آمده است. همچنین تمامی تجهیزات و امکانات پیشرفته برای ارائه خدمات حرفه ای در زمینه نوروفیدبک برای شما عزیزان در نظر گرفته شده است.

نوار مغز

بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران

کلینیک تخصصی مغز و اعصاب و رها یکی از بهترین مراکز تخصصی و حرفه ای در زمینه ارائه خدماتی چون نوروفیدبک می باشد. این مرکز تاکنون توانسته با ارائه خدمات حرفه ای، رضایت حداکثری مراجعه کنندگان را به خود جلب کند.

یکی از ویژگی هایی که باعث شده خیلی از افراد برای دریافت خدمات مختلف، این مرکز را انتخاب کنند قرارداد این کلینیک با اکثر بیمه های کشور است. این موضوع باعث شده افراد با هر بیمه ای قادر به استفاده از خدمات این مرکز با مناسب ترین قیمت شوند.

این مرکز همچنین دارای محیطی کاملاً مجهز و حرفه ای است و شما امکان ثبت نوبت اینترنتی را در این مرکز خواهید داشت. در واقع برای نوبت گیری نیازی به مراجعه حضوری و تحمل معطلی های آن نیست. کلینیک تخصصی مغز و اعصاب و روان، همچنین بهترین مرکز برای نوروفیدبک کودکان می باشد. پرسنل و متخصصین فعال در این مرکز همگی بسیار بااخلاق و حرفه ای هستند و به همین دلیل کودکان بدون هیچ ترسی، برای درمان، همراه خواهند شد.

حرف آخر

در بین درمان های روانشناختی، نوروفیدبک روشی نوین و بسیار موثر است. این روش همان طور که در این مطلب به آن اشاره شد روشی کارآمد و نتیجه بخش به منظور درمان مشکلاتی چون اختلال در خواب، بی دقتی، عدم تمرکز، بیش فعالی و… است.

در کلینیک رها شما می توانید برای هر یک از این مشکلات، درمان خود را به شیوه نوروفیدبک با مناسب ترین قیمت آغاز نمایید.


2 دیدگاه

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *

-- بارگیری کد امنیتی --


logo-11

درمانگاه فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان رها با مجوزهای قانونی و تحت نظر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی می باشد که این درمانگاه بصورت چند تخصصی و خصوصی می باشد و حجم اصلی بیماران مراجعه کننده به این درمانگاه را بزرگسالان ، کودکان و نوجوانان مبتلا به بیماری های مغز و اعصاب و روانپزشکی، تشکیل می دهند.

نوشته های اخیر

تماس با ما
آدرس : تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان ونک، روبروی خیابان 12 گاندی، پلاک 2534، طبقه 2، درمانگاه تخصصی مغز و اعصاب و روان رها
تلفن : 88787951 021 ( 4 خط )

طراحی سایت و پشتیبانی توسط تیم پیام بازرگانی

تماس با ما