میگرن چیست و علائم و نشانه های سردرد میگرنی

3 آذر, 780 1
-میگرنی.jpg
یادت نره امتیاز بدی!

سردرد ضربان دار و تند ، خطوط زیگزاگی روشن در سراسر میدان دید شما ، حساسیت به نور، خستگی طولانی مدت، اختلال در خواب ، سردرد میگرنی می تواند شامل هر یک از این علائم باشد. در حالی که سردرد ناتوان کننده یکی از رایج ترین تجربیات میگرن است، کلمه “سردرد” واقعاً مجموعه گسترده ای از تجربیات میگرن را نشان نمی دهد. هیچیک شبیه هم نیستند و برخی حتی سردرد هم ندارند.

برای ردیابی آناتومی سردرد میگرنی ، باید از روزها و ساعات منتهی به میگرن شروع کنیم، زمانی که افراد اغلب علائم هشداردهنده از خستگی یا تغییرات خلقی، خمیازه‌های ناگهانی، اختلال خواب، حالت تهوع، حساسیت به نور و صدا را شناسایی می‌کنند. حتی تشنگی را افزایش داد. این علائم هشدار دهنده به بخش خاصی از مغز اشاره می کند: هیپوتالاموس. هیپوتالاموس به طور معمول سیستم های پشت این علائم را کنترل می کند – تعادل هورمونی داخلی بدن، ریتم شبانه روزی و تنظیم آب. اتصالات گسترده ای در سراسر مغز دارد و در روزهای قبل از میگرن بیش از حد معمول فعال است.میگرن چیست

یکی دیگر از علائم سردرد میگرنی ، هاله میگرنی است که می تواند به شکل تغییرات گذرا بینایی، سوزن سوزن شدن یا حتی مشکل در صحبت کردن باشد. این احساسات از تغییر بار در غشای سلولی ناشی می شود که منجر به گسترش تغییرات در فعالیت مغز و جریان خون در سراسر مغز می شود. ما نمی دانیم چه چیزی باعث این تغییر در مغز می شود، اما می تواند به سرعت در سطح مغز پخش شود و بسته به ناحیه آسیب دیده، علائم هاله متفاوتی ایجاد کند. برای مثال، اگر روی قشر بینایی اینچ قرار بگیرد، ممکن است باعث پخش شدن تصویر یا نقطه کور در میدان بینایی شود.

در مرحله سردرد میگرنی ، عصب سه قلو نقش کلیدی ایفا می کند. عصب سه قلو به طور معمول لمس، دما و سایر احساسات را از پوست به بیشتر قسمت های صورت، قسمتی از پوست سر و برخی از رگ های خونی و لایه های پوشاننده قشر مغز منتقل می کند. پس از فعال شدن، عصب سه قلو سیگنال های درد را منتقل می کند. در طول میگرن، این مسیر درد حساس می شود، به این معنی که آستانه تحریک درد کاهش می یابد. احساساتی که معمولاً بدون درد هستند، مانند سرفه، خم شدن، یا نور و صدا، می توانند دردناک شوند.

رابطه سردرد میگرنی و جنسیت افراد

میگرن به همان اندازه که متفاوت است شایع است و 33 درصد از زنان و 13 درصد از مردان را در طول زندگی خود تحت تأثیر قرار می دهد. با این حال، ما اطلاعات زیادی در مورد آنها نمی دانیم. می‌توانیم ببینیم که میگرن یک اختلال عصبی است که بخش‌های مختلفی از مغز را تحت تأثیر قرار می‌دهد – ساقه مغز، نیمکره‌های مغزی و خود اعصاب. اما ما به طور قطع نمی دانیم که دقیقاً چه چیزی باعث شروع هر مرحله می شود، چرا برخی از افراد به سردرد میگرنی مبتلا می شوند و برخی دیگر نه، چرا زنان بسیار بیشتر از مردان دچار میگرن می شوند، یا چرا الگوهای میگرن افراد در طول عمرشان تغییر می کند.

تصور می شود که نوسانات هورمونی در برخی از این موارد نقش دارند: برخی از زنان پس از یائسگی، زمانی که نوسانات هورمون جنسی کمتر است، کاهش قابل توجهی در دفعات میگرن را تجربه می کنند. در همین حال، درست قبل از یائسگی، این نوسانات افزایش می یابد و برخی از زنان سردردهای بدتر یا جدید را تجربه می کنند.

افراد مبتلا به میگرن بیشتر از افسردگی، اختلال هراس، اختلالات خواب و سکته مغزی و سایر بیماری ها رنج می برند. رابطه با این بیماری ها احتمالاً پیچیده است، احتمالاً منعکس کننده تأثیر میگرن بر آن بیماری ها یا بالعکس، یا منعکس کننده مبنای ژنتیکی مشترک آنها است. ژنتیک تقریباً به طور قطع نقش دارد، اگرچه به استثنای چند مورد، هیچ ژن واحدی وجود ندارد که باعث میگرن شود. ژن‌های خاصی کنترل می‌کنند که نورون‌های مغز ما چقدر آسان توسط محرک‌های محیطی برانگیخته می‌شوند و چگونه سیگنال‌های دردناک را به راحتی منتقل می‌کنند.

این امکان وجود دارد که نورون‌های مغز افرادی که میگرن را تجربه می‌کنند، به راحتی توسط محرک‌های محیطی تحریک شوند و کمتر سیگنال‌های دردناک را مسدود کنند.در حالی که هیچ راه ساده ای برای توضیح آنچه در مغز ما با این اختلال پیچیده اتفاق می افتد وجود ندارد، یک چیز مطمئن است: میگرن بسیار بیشتر از یک سردرد است. شما میتوانید برای مشاوره و درمان سردرد میگرنی به کلینیک مغز و اعصاب رها مراجعه کنید .علاپم سردرد میگرنی

برای درک جهان، اعصاب شما سیگنال های الکتریکی را به نخاع و مغز شما می فرستند. حسگرها در سراسر بدن ما اطلاعات پیرامون ما را جمع آوری می کنند. این اطلاعات توسط سیگنال هایی از طریق یک سری سلول های عصبی به مغز ما ارسال می شود. هر سیگنال الکتریکی با استفاده از گذرگاه هایی به نام کانال های یونی از یک سر سلول عصبی به انتهای دیگر منتقل می شود. ذرات باردار که یون نامیده می شوند، از کانال های امتداد عصب عبور می کنند که به تولید جریان الکتریکی کمک می کند. در انتهای عصب، سیگنال از طریق مواد شیمیایی به نام انتقال دهنده های عصبی به عصب بعدی منتقل می شود. ارتباط با مغز از طریق مسیرها و مراکز عصبی در پایه مغز به نام ساقه مغز اتفاق می افتد. ساقه مغز به کنترل خواب، ضربان قلب و تنفس کمک می کند.

میگرن یا Migraine به سردرد ضربان دار خیلی شدید که عموما  یک طرف سر را درگیر میکند، گفته می شود درواقع یه نوع بیماری عصبی می باشد بنابراین برای درمان بهتر است با متخصص مغز و اعصاب مشورت کنید.

 

علائم سردرد میگرنی و رابطه آن با ژن

میگرن بیماری است که در آن یک یا چند قسمت از این سیستم ارتباطی به درستی کار نمی کنند. بخش‌های زیادی از DNA به نام ژن، کانال‌های یونی برنامه‌ریزی، انتقال‌دهنده‌های عصبی و سایر ساختارهایی که از این مسیرهای عصبی پشتیبانی می‌کنند. در برخی از مبتلایان به میگرن، تغییرات ارثی در ژن‌ها که جهش نامیده می‌شود، می‌تواند باعث حساسیت بیش از حد سیستم ارتباطی شود. بیشتر جهش‌ها مستقیماً باعث میگرن نمی‌شوند، اما در ترکیب، ممکن است توضیح دهند که چرا اشکال و نشانه‌های بسیاری از بیماری میگرن وجود دارد. این ژن های جهش یافته بر عملکرد سایر قسمت های بدن تأثیر می گذارند.

در نتیجه، افراد مبتلا به میگرن ممکن است دارای اضطراب، افسردگی، سکته مغزی، صرع، کم کاری تیروئید، سندرم روده تحریک پذیر، درد کف لگن، فیبرومیالژیا، بیماری شوگرن و غیره باشند. هر حمله معمولاً سه یا چهار مرحله دارد. مراحل معمول حمله میگرن عبارتند از: پیش‌دروم، که از ساعت‌ها قبل از سردرد شروع می‌شود، اورا، سردرد و پس از آن. پرودروم شامل علائم ظریفی مانند خمیازه کشیدن، خستگی یا بدخلقی است. هاله‌ها که فقط توسط برخی تجربه می‌شوند ممکن است تغییرات بصری کوتاه‌مدتی مانند جرقه‌های نور، زیگزاگ یا نقاط کور باشند.

هاله ها همچنین می توانند شامل بی حسی، گیجی، سرگیجه یا حتی ضعف عضلانی باشند. سردرد کوبنده ممکن است تنها در یک طرف سر رخ دهد که اغلب چهار تا هفتاد و دو ساعت طول می کشد. سایر علائم احتمالی شامل حساسیت به نور و صدا یا حالت تهوع است. در نهایت، در طول دوره پس از دروم، فرد احساس می کند که خماری دارد، که یکی دو روز دیگر طول می کشد. حملات میگرن اغلب توسط محرک‌ها یا محرک‌های خاصی مانند: افزایش استرس، تغییر آب و هوا، خواب زیاد یا خیلی کم یا غذاهای خاص ایجاد می‌شوند.

از آنجایی که ممکن است اثر تجمعی چندین محرک باشد، اجتناب از تا حد امکان از محرک های شناخته شده می تواند به کاهش تعداد حملات کمک کند. برای برنامه ریزی درمانی، تشخیص میگرن بر اساس فراوانی و ویژگی حملات مهم است. کمتر از پانزده روز سردرد در ماه میگرن اپیزودیک است. پانزده یا بیشتر سردرد در ماه میگرن مزمن است. هر سال حدود سه درصد از مبتلایان به میگرن اپیزودیک مزمن می شوند. این بدتر شدن علائم ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی یا آسیب انباشته مغزی ناشی از حملات میگرنی باشد.

در حالی که میگرن به ندرت کشنده است، یک بیماری نامرئی است که می تواند سال ها زمان با کیفیت را بدزدد. برای اطلاعات بیشتر در مورد میگرن، به متخصص مغز و اعصاب در کلینیک مغز و اعصاب رها مراجعه کنید.

ناتوانی میگرن در کودکان

میگرن یکی از شایع ترین بیماری های عصبی در کودکان است. می تواند با غیبت از مدرسه ناتوانی قابل توجهی در دوران کودکی ایجاد کند. این همچنین می تواند برنامه کاری و خانوادگی والدین را مختل کند. تخمین زده می شود که کودکان مبتلا به میگرن سالانه یک و نیم هفته بیشتر از همسالان خود در مدرسه از دست می دهند.

میگرن می تواند در طول زندگی هر فردی تغییر کند. در حالی که تقریباً 25 درصد از کودکان مبتلا به میگرن تا سن 25 سالگی بدون میگرن خواهند بود، تقریباً نیمی از آنها همچنان در سن 50 سالگی علائم میگرن را خواهند داشت. روند دیگر این است که سه برابر زنان برای اولین بار علائم میگرن را تجربه می کنند. اگر علائم سردرد میگرنی را در کودک خود می بینید به متخصص مغز و اعصاب در کلینیک مغز و اعصاب رها برای بررسی های بیشتر مراجعه کنید.دکتر میگرن و سردرد

در اواخر کودکی تخمین زده شده است که حدود 10 درصد از کودکان بین 6 تا 20 سال به میگرن مبتلا هستند. حملات می توانند از سنین پایین شروع شوند و با افزایش سن شیوع آن افزایش می یابد:

• 3% در کودکان دو تا هفت ساله

• 5% درصد در سنین هفت تا یازده

• 5% از پسران و 10% از دختران در دوران بلوغ، سن یازده و بالاتر

به احتمال زیاد میگرن در کودکان کمتر تشخیص داده می شود. سردرد یک شکایت رایج است و به راحتی قابل رد است، اما میگرن یکی از پنج بیماری اصلی دوران کودکی است. اکثر کودکان مبتلا به سردرد حداقل یک علامت گوش، چشم یا بینی را نیز دارند. شایع ترین شکایات عبارتند از: احساس انسداد گوش، آبریزش چشم، قرمزی ملتحمه، افتادگی پلک، خشکی چشم، گرفتگی بینی یا آبریزش بینی. وقتی کودک از سردرد شکایت می کند، اولین قدم باید جدی گرفتن شکایت باشد.

سردردهای مکرر می تواند باعث ناتوانی قابل توجهی شود. تاثیر منفی بیماری میگرن بر کیفیت کلی زندگی کودک را نمی توان دست کم گرفت. تأثیر آن با سرطان کودکان، بیماری قلبی و بیماری روماتیسمی قابل مقایسه است. علائم بالینی ممکن است بسته به سن کودک متفاوت باشد: نوزادان کمتر از دوازده ماه ممکن است فقط قسمت های “کوبیدن سر” را داشته باشند. کودکان نوپا، یک تا پنج ساله، اغلب بیمار به نظر می رسند. آنها درد شکم، استفراغ، و میل به خوابیدن در یک اتاق تاریک دارند.

آنها درد خود را با تحریک پذیری، تکان دادن یا گریه کردن بدون داشتن دلیل آشکار بیان می کنند. کودکان در سنین مدرسه (سنین 5 تا 10 سال) سردرد دو پیشانی، دوگیجگاهی یا رترو-اوربیتال دارند. دردهای شکمی، تهوع، استفراغ، حساسیت به صدا، حساسیت به نور، سرگیجه، نیاز به خواب، پارگی، تورم مجرای بینی، تشنگی، تعریق زیاد، افزایش ادرار یا اسهال.

گزینه های دارویی درمانی و پیشگیرانه برای میگرن

یک مطالعه نشان داد که 38 درصد از مبتلایان به میگرن اپیزودیک از درمان پیشگیرانه سود می برند. بر اساس بیانیه اجماع سال 2021 انجمن سردرد آمریکا، درمان پیشگیرانه برای کسانی که حملاتی را تجربه می کنند که با وجود درمان حاد در زندگی روزمره اختلال ایجاد می کند، ترجیح می دهند در یک رژیم درمانی پیشگیرانه قرار بگیرند یا نیاز به درمان های حاد را به طور مکرر انجام دهند، توصیه می شود.

زمانی که فردی 4 روز یا بیشتر سردرد در ماه دارد یا 2 روز سردرد با ناتوانی قابل توجه دارد، باید درمان پیشگیرانه در نظر گرفته شود. دکتر میگرن در تهران که در کلینیک مغز و اعصاب رها حضور دارد میتواند سابقه سلامتی، شرایط همراه و سایر عوامل را برای انتخاب یک درمان پیشگیرانه برای شما در نظر بگیرد . یافتن یک داروی پیشگیرانه موثر و دارای عوارض جانبی قابل تحمل شامل آزمون و خطا است. بهتر است یک دارو را در یک زمان امتحان کنید تا مشخص شود که آیا پاسخ مثبت یا منفی وجود دارد.سردرد میگرنی

برخی از گزینه های درمانی به عنوان درمان های ترکیبی بهترین کار را دارند، بنابراین افزودن یک درمان دیگر ممکن است پس از آزمایش یک داروی جدید مفید باشد. حتما قبل از استفاده از دارو و روش درمانی جدید با دکترسردرد در تهران در کلینیک مغز و اعصاب رها مشورت کنید .

بسیاری از داروهایی که معمولاً توسط FDA برای پیشگیری از میگرن تأیید می‌شوند، در اصل برای سایر بیماری‌های پزشکی مانند فشار خون بالا، افسردگی، صرع یا تغییرات زیبایی (مثلاً چین و چروک) در نظر گرفته شده‌اند. به طور معمول داروهای مورد استفاده برای این شرایط در دوزهای پایین تر برای میگرن تجویز می شوند. اخیراً، آنتی‌بادی‌های مونوکلونال CGRP و جپانت‌ها برای حاد و/یا پیشگیری از میگرن تأیید شده‌اند. بسیاری از دستگاه های تعدیل کننده عصبی نیز توسط FDA برای درمان حاد و/یا پیشگیرانه میگرن پاکسازی می شوند.

همچنین بسیاری از داروهایی وجود دارند که برای درمان‌های میگرن بدون برچسب استفاده می‌شوند که مورد تأیید FDA برای میگرن نیستند، مانند داروهای ضد افسردگی خاص، ویتامین‌ها، مکمل‌ها و غیره. داروهای پیشگیرانه باید روزانه مصرف شوند ، همچنین داروهای پیشگیرانه باید با دوز کم شروع شوند تا عوارض جانبی به حداقل برسد. متخصص مغز و اعصاب بعد از گرفتن نوار مغز و چکاپ های دیگر در کلینیک مغز و اعصاب رها درمانی بر اساس روش های علمی جدید تدوین میکند .


1 دیدگاه

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *

-- بارگیری کد امنیتی --


logo-11

درمانگاه فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان رها با مجوزهای قانونی و تحت نظر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی می باشد که این درمانگاه بصورت چند تخصصی و خصوصی می باشد و حجم اصلی بیماران مراجعه کننده به این درمانگاه را بزرگسالان ، کودکان و نوجوانان مبتلا به بیماری های مغز و اعصاب و روانپزشکی، تشکیل می دهند.

تماس با ما
آدرس : تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان ونک، روبروی خیابان 12 گاندی، پلاک 2534، طبقه 2، درمانگاه تخصصی مغز و اعصاب و روان رها
تلفن : 88787951 021 ( 4 خط )

طراحی سایت و پشتیبانی توسط تیم پیام بازرگانی

تماس با ما