نوار عصب چهاراندام چیست؟

28 تیر, 780 0
-عصب-و-عضله-برای-دردهای-زانو.jpg
2/5 - (1 امتیاز)

نوار عصب چهاراندام چیست؟

نوار عصب چهاراندام یکی از آزمایشات پزشکی مرتبط با عملکرد دستگاه عصبی و تاثیر آن بر عضلات می باشد. در این باره منظور ما از چهار اندام دو اندام فوقانی یعنی دست ها و نیز دو اندام تحتانی یعنی پاها می باشند. بد نیست به منظور شناخت بیشتر شما درباره نوار عصب و عضله درباره ساختار دستگاه عصبی انسان نیز صحبت کنیم. به علاوه اینکه درباره تست انوار عصب و عضله و کاربردهایش هم برای شما خواهیم گفت. در انتها هم درباره خدمات کلینیک مغز و اعصاب رها که بهترین متخصص مغز و اعصاب را می توانید از آن بخواهید برای شما خواهیم گفت. با ما همراه باشید.

ساختار دستگاه عصبی انسان

هماهنگی فعالیت های ماهیچه ای در انسان یکی از اصلی ترین وظایف دستگاه عصبی می باشد. دستگاه عصبی انسان خود دارای دو قسمت محیطی و مرکزی می باشد. بخش مرکزی شامل مغز و نخاع می باشد و بخش محیطی از تعدادی عصب تشکیل شده است. 31 جفت عصب نخاعی و 12 عصب مغزی در بخش محیطی دستگاه عصبی قرار دارد.

چه تفاوتی میان دستگاه عصبی مرکزی و محیطی وجود دارد؟

فرض کنید کل دستگاه عصبی شما یک سیستم کامپیوتری باشد. دستگاه عصبی بخش سی پی او این سیستم می باشد. به علاوه اینکه حافظه و مادربورد را هم می توان جز این بخش دانست. وظیفه این بخش این است که تحیلی و تجزیه اطلاعات را انجام دهد. اما دستگاه عصبی محیطی را می توان اجزای خارجی متصل به کامپیوتری دانست که اطلاعات را به آن وارد می کنند. برای نمونه می توان به موس و یا کیبورد اشاره کرد.

بهترین نورولوژیست
31 جفت عصبی که در دستگاه عصبی محیطی در بخش نحاعی قرار دارند سبب اتصال بخش های دیگر بدن به مغز و نخاع می شوند. دست و پا ها نسبت به سایر اندام هایی که عصب به آن ها وارد می شوند دارای اهمیت بیشتری می باشند. چرا که ده ریشه عصبی به آن ها وارد شده که از این میان 5 رشه ز کمر وارد شده و از لگن نیز 5 ریشه عصبی وارد می شود. 4 عصب نیز به دستهای ما وارد می شود. از این 4 ریشه عصبی 3 ریشه از گردن و نیز یک ریشه هم از بخش های خلفی وارد می شوند.

نوار عصب و عضله و بخش های آن

پیش از آنکه به کاربرد های نوار عصب و عضله بپردازیم باید برای شما درباره خود تست نوار عصب و عضله و بخش های آن بگوییم. بخش های مختلف نوار عصب و عضله به شرح زیر می باشند:
• بررسی بخش حرکتی عصب
• بررسی بخش حسی عصب
• بررسی عضله
پس هدایت حسی و حرکتی عصب و نیز چگونگی عملکرد عضله به کمک نوار عصب چهاراندام مشخص می شود. به طوری که با استفاده از الکترود های سوزنی و به تبع فرو کردن آن ها در داخل عضله می توان نوار عصب و عضله را دریافت کرد. اما چاپ نوار عصب چهار اندام به چه منظور صورت می گیرد؟ با ما باشید تا پاسخ این سوال را هم خدمت شما بگوییم.

چرا و به چه منظور نوار عصب و عضله انجام می شود؟

نوار عصب چهار اندام محل چسبیدن عصب و عضله و در واقع اتصال درست این موارد را بررسی می کند. به بیان بهتر در این مطالعه سالم بودن ریشه پشتی عصب و نیز گرههای پشتی که در حفره های بین مهره ای قرار دارند و البته مسیر عبور پیام های حسی بررسی می شوند. از طرف دیگر برروی سیستم حرکتی و سالم بودن مسیر های حرکتی نیز بررسی می شوند. به طوری که این مسیر از نخاع تا خود عضله مقصد بررسی می شود.

چرا انجام نوار عصب و عضله دارای اهمیت می باشد؟

این مطالعات یعنی مطالعات الکتروفیزیولوژیک به منظور تکمیل بررسی های فیزیکی و بالینی صورت می گیرند. کاربرد نوار عصب و عضله و اهمیت انجام آن ها به شرح زیر می باشند:
• اگر در سیستم حسی و یا حرکتی فرد اختلالی وجود داشته باشد اثبات و مشخص می شود.
• باعث مشخص شدن صدمه عصبی در یک عصب محیطی می شود. اینکه در بخش آسکون نورون آسیب دیدگی ایجاد شده باشد یا اینکه فقط غلاف میلین آن آسیب دیده است به کمک نوار عصب و عضله مشخص می شود.

• میزان شدت آسیب دیدگی به عصب هم مشخص می شود.
• اینکه این صدمه به عصب چقدر طول کشیده است را هم می توان به کمک نوار عصب چهاراندام مشخص کرد.
• این که صدمه وارد شده قدمت زیادی دارد یا به تازگی وارد شده است هم مشخص می شود.
• اگر عصب وضعیت رو به بهبودی را داشته باشد به کمک این نوار میزان بهبودی تعیین می شود.

استفاده از نوار عصب و عضله در تشخیص دردهای زانو

 

• نوار عصب و عضله هم باعث مشخص شدن پلی نوروپاتی حسی و نیز نوروپاتی حرکتی می شود. یک کابل اینترنت یا تلفن را درنظر داشته باشید. این کابل خود در بر گیرنده چندین رشته می باشد. ممکن است همین رشته ها توسط ساختار های غلاف مانندی به رنگ های دیگر جدا می شوند. حال اگر این غلاف ها از بین بروند خواهید دید که رشته های غلاف های دیگر به هم اتصالی پیدا می کنند. حال اگر چنین حالتی برای رشته های عصبی رخ دهد به آن پلی نوروپاتی گفته می شود. که این نوروپاتی هم حسی ممکن است باشد و هم به شکل حرکتی ممکن است دیده شود.

 

• به کمک نوار عصب و عضله هم می توان بیماری های مرتبط با عصب محیطی و یا عضله های پیکر را بررسی کرد.

چه محل هایی از عصب ممکن است دچار صدمه شود؟

مهم ترین انواع آسیب دیدگی عصب به شکل زیر می باشند:

• ایجاد مشکل در ریشه عصبی که بر اثر بیماری دیسک ایجاد شده است.
• ایجاد آسیب دیدگی در آکسون سلول عصبی
• ایجاد آسیب دیدگی در غلاف میلین سلول عصبی
در هریک از موارد بالا آسیب دیدگی ایجاد شود به کمک نوار عصب و عضله مشخص می شود.
آیا به کمک نوار عصب و عضله امکان تشخیص آسیب دیدگی آکسون از آسیب دیدگی میلین وجود دارد؟

 

امکان مشاهده اختلال هم در صدمه غلاف میلین و هم در صدمه آکسون وجود دارد. اما امکان اینکه ضعف عضلانی در صدمان میلین تشخیص داده شوند وجود ندارد. هرچند در عضله جریان الکتریسیته وارد می شود. اما این جریان آهسته با کمی تاخیر وارد ماهیچه می شود.

نوار عصب دست

نوار عصب دست به منظور بررسی سرعت هدایت عصبی در دست صورت می گیرد. موارد زیر درباره نوار عصبی دست قابل ذکر هستند:

تست نوار عصب دست

• بررسی حرکت 

در اندام فوقانی به صورت تحریک عصب مدیان و نیز بررسی واکنش حرکتی آن روی عضلات تنار صورت می گیرد. در گام بعدی نوبت به تحریک عصب اولنار و بررسی سرعت هدایت بخش حرکتی عضلات بخش هیپوتنار می رسد.
• درست درباره موارد بالا بخش حسی نیز مورد بررسی قرار می گیرد.
• در برخی از موارد شاهد این هستیم که دیگر بخش های عصبی در اندام های فوقانی نیز مورد بررسی قرار می گیرد. برای نمونه می توان به عصب رادیال اشاره کرد.

انجام تست نوار عصب چهاراندام در کلینیک مغز و اعصاب رها

اگر به دنبال این هستید که به کمک بهترین متصصان مغز و اعصاب خدمات مربوط به سیستم عصبی از جمله نوار عصب چهار اندام را دریافت کنید همین الان بهترین گزینه یعنی کلینیک مغز و اعصاب رها در مقابل شماست. شما عزیزان می توانید با مراجعه به کلینیک رها توسط افرادی که هریک بهترین متخصص مغز و اعصاب نامیده می شوند معاینه خواهید شد. ما به خوبی به این موضوع فکر کرده ایم که ممکن است برای شما رفت و آمد های مکرر و تلاش برای دریافت نوبت سخت باشد. به همین دلیل امکان دریافت نوبت به صورت اینترنتی را هم برای شما فراهم کرده ایم.

سخن آخر

در این مطلب تلاش کردیم درباره نوار عصب چهار اندام برای شما هرآنچه لازم است را شرح دهیم. شما عزیزان دانستید که منظور از نوار عصب چهاراندام در اصل نوار عصبی مرتبط با دست و نیز پا ها می باشد. به طوری که دو اندام را دست ها و دو اندام دیگر از این چهار اندام را پا ها تشکیل می دهند. شاید بسیاری نوار عصب و عضله را کم اهمیت تلقی کنند اما حقیقتی که وجود دارد این است که نوار عصب و عضله به خوبی می تواند مشکلات مربوط به دستگاه عصبی و بخشی از آن که در ارتباط با عضله می باشد را روشن کند.
به منظور دریافت بهترین خدمات مربوط به تست عصب و عضله همین الان می توانید سری به کلینیک مغز و اعصاب رها بزنید. ما با بهره گیری از بهترین متخصصان حوزه مغز و اعصاب درخدمت شما برای حل مشکلات مرتبط با دستگاه عصبی هستیم. اگر به دنبال این هستید که بی دردسر نوبت بگیرید هم این مورد برای شما فراهم است. طوری که نیازی به نگرانی درباره بعد مسافت نیست. ما امکان این را فراهم کرده ایم که افراد ساکن در فواصل دور نیز بتوانند نوبت دریافت کنند. ما به خوبی و با نهایت مهارت و و تخصص نتایج آزمایش شما را مطالعه کرده و امور درمانی را آغاز خواهیم کرد. امیدواریم با خواندن این مطلب به خوبی درباره نوار عصب چهاراندام اطلاعاتی را بدست آورده باشید. دخدمت شما در کلینیک مغز و اعصاب رها هستیم.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *

-- بارگیری کد امنیتی --


logo-11

درمانگاه فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان رها با مجوزهای قانونی و تحت نظر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی می باشد که این درمانگاه بصورت چند تخصصی و خصوصی می باشد و حجم اصلی بیماران مراجعه کننده به این درمانگاه را بزرگسالان ، کودکان و نوجوانان مبتلا به بیماری های مغز و اعصاب و روانپزشکی، تشکیل می دهند.

تماس با ما
آدرس : تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان ونک، روبروی خیابان 12 گاندی، پلاک 2534، طبقه 2، درمانگاه تخصصی مغز و اعصاب و روان رها
تلفن : 88787951 021 ( 4 خط )

طراحی سایت و پشتیبانی توسط تیم پیام بازرگانی

تماس با ما