نوار عصب گردن | نوار عصب و عضله گردن

2 شهریور, 780 0
-عصب-گردن.jpg
یادت نره امتیاز بدی!

یکی از طاقت فرساترین درد هایی که فرد می تواند متحمل شود بدون شک درد گردن می باشد. این درد به گونه ای می باشد که ساده ترین فعالیت های روزمره را نیز برای فرد سخت خواهد کرد. فرد حتی رفتن به سرویس بهداشتی ممکن است برایش سخت شود و همچنین اموری مانند شستن ظرف و … می توانند فرد را به شدت آزار دهند. اما برای برطرف کردن درد های مختلف باید علت بروز درد تشخیص داده شوند. برای همین است که درباره درد گردن تصمیم گرفته ایم توضیحاتی درباره نوار عصب گردن برای شما عزیزان بدهیم.
مطالعات تشخیصی مناسب باید به کار گرفته شوند تا دلیل کمردرد و یا گردن درد تایید شود. آیا یک ضایعه آناتومیک باعث شده است تا فرد از ناحیه کمر و یا گردن احساس درد کند یا علت احساس درد چیز دیگری باعثش می باشد؟ مطالعات تشخیصی این چنینی می توانند شما را در تعیین دقیق منبع و نیز گستره آسیب نیز یاری کنند. این عوامل در ارتباط با هم به گونه ای عمل می کنند که پزشک را در درمان درد های بیمار به خوبی یاری می کنند.

نوار عصب گردن

تست نوار عصب و عضله گردن

علت های مختلفی سبب می شود تا به فرد به منظور کشف گردن درد خود برای تست نوار عصب و عضله اقدام کند. یکی از این عوامل را می توان دیسک گردن و نیز در بخش دیگری از پیکر فرد دیسک کمر دانست. بدون اغراق نوار عصب گردن برای تعیین اینکه چه عاملی سبب می شود تا درد در گردن بروز کند بسیار موثر می باشد. پیشرفت های فناوری در عصر حاضر سبب شده اند تا بتوان راه حل های مختلفی را برای تشخیص علت درد اندام های مختلف کشف کرد.
اما مطالعه های تشخیصی تنها راه حل های پیش رو برای درمان درد افراد نیست. بلکه به این افراد در چنین شرایطی توصیه دیگری نیز می شود. این افراد می توانند دوره مراقبت های غیر جراحی یا همان محافظ کارانه را طی کنند. این دوره ممکن است بین یک ماه تا 6 هفته به طول بیانجامد. اما سوالی که مطرح است که چه زمانی باید سریعا برای آزمایش های تصویربرداری اقدام کرد؟ در ادامه برای شما به این سوال پاسخ خواهیم داد.

چه زمانی به تصویربرداری فوری نیاز است؟

این سوالی است که بسیاری از افراد به دنبال پاسخ آن هستند. افراد برای درمان درد گردن یا کمر خود ممکن است راه های مختلفی را طی کنند. اما زمانی که فرد دیگر برای انجام ساده ترین امور روزمره خود بی اختیار باشد باید به تصویربرداری فوری اقدام کند.چه زمانی به تصویربرداری فوری نیاز است؟

برای نمونه اگر در دفع ادرار و مدفوع دارای اختیاری نمی باشد یا عارضه های پیشرونده ای به خصوص از نوع عصبی دارد باید حتما برای تصویربرداری فوری اقدام کند. اگر به دنبال این هستید که بهترین تست نوار عصب و عضله برای شما انجام شود همین الان کلینیک مغز و اعصاب رها درخدمت شماست. در ادامه برای شما درباره آزمیش های الکترودیاگنوستیک صحبت خواهیم کرد.

آزمایش های الکترودیاگنوستیک

یکی از جالب ترین تشبیه هایی که در وصف بدن ما مطرح می شود شباهت بدن ما به ژنراتور برق می باشد. علت این امر وجود اعصاب و عضلات و خاصیت تولید سیگنال در آن ها می باشد. به بیان بهتر اعصاب و نیز عضلات سیگنال های الکتریکی تولید کرده و با ارسال پیام هایی به کمک آن ها به مغز یا دریافت پیام از سوی این اندام سبب هماهنگی اعمال بدن می شوند. در این باره انواع مختلفی از اعصاب مطرح است.
اعصاب حسی وظیفه انتقال پیام های گیرنده های حس به دستگاه عصبی مرکزی را دارند. همانطور که می دانید دستگاه عصبی مرکزی دربرگیرنده اندام های مغز و نخاع می باشد. می دانید که کار دستگاه عصبی پردازش اطلاعات داخل و بیرون بدن می باشد. کار اعصاب حرکتی هم انتقال سیگنال از مغز به ماهیچه ها می باشد. به طوری که دریافت این سیگنال از سوی ماهیچه ها سبب فعال شدن آن ها می شود. بحثی که در اینجا مطرح است بحث اختلالات ناشی از بیماری ها می باشد. به بیان بهتر بیماری های مختلف سبب ایجاد اختلال در این روند انتقال سیگنال می شوند. به طوری که ممکن است انتقال سیگنال ها کند شوند. همچنین ممکن است دربرابر حرکت این سیگنال ها مانعی ایجاد شود.
این پزشک است که با بررسی سرعت و درجه فعالیت الکتریکی اعصاب موجود در کمر و گردن شما علت این مشکلات را تشخیص دهد. درست همین آزمایش ها هستند که به آزمایش الکترودیاگنوستیک معروف هستند. بد نیست درباره نخاع نیز توضیحات تخصصی را ارائه کنیم. پس با ما همراه باشید.
تست نوار عصب چهار اندام را به بهترین شکل از کلینیک مغز و اعصاب رها بخواهید.

بررسی ساختار نخاع

نخاع ساخاری میله ای و نسبتا طویل بوده که از بصل النخاع تا کمر امتداد دارد. به بیان بهتر شروع نخاع از پایین ترین قسمت مغز می باشد. عصب های نخاعی در انسان به بخش های مختلف منشعب شده و پیام های مغز را منتقل می کنند.

بررسی ساختار نخاعبه بیان بهتر نخاع را می توان واسطه ای بین مغز و بسیاری از اندام ها دانست. نخاع دارای 31 جفت عصب می باشد. این اعصاب به فراخور بخشی که از آنجا خارج می شوند در دسته های مختلفی جای می گیرند. مهم ترین دسته بندی های اعصاب نخاعی شامل موارد زیرند:
• هشت جفت عصب گردنی
• دوازده جفت عصب بالای نخاعی
• پنج جفت عصب پایین کمری
• پنج جفت عصب لگنی
• یک جفت استخوان دنبالچه
اگر پزشکی قرار است به مشکلات ستون فقرات رسیدگی کند بهتر است وجود هرگونه ناهنجاری در این اعصاب را تشخیص دهد. در این باره آزمایش های تخصصی مختلفی را می توان برای اعصاب انجام داد. برای نمونه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• نوار عصب و عضله الکترومایوگرافی
• نوار عصب
• پتانسیل های برانگیخته بدنی حسی
آزمایش های فوق می توانند وجود ناهنجاری در اعصاب را آشکار کنند. این آزمایش ها به گونه ای هستند که عملکرد دستگاه عصبی را بررسی می کنند. کاربرد سایر آزمایش ها مانند آزمایش سیتی اسکن بررسی آناتومی قسمت خاصی از بدن می باشد.

آزمایش های الکترودیاگنوستیک به چند دسته تقسیم می شوند؟

این آزمایش ها دارای دو نوع هستند:
• نوار عصب
• نوار عضله
آزمایش های فوق به گونه ای هستند که یک عصب شناس کاربلد می تواند در کمتر از یک ساعت هریک از موارد فوق را انجام دهد.

نوار عضله

همانطور که از نام این آزمایش می توان حدس زد کاربرد این آزمایش ثبت فعالیت الکتریکی ماهیچه ها می باشد. این آزمایش زمانی کاربرد دارد که بخواهیم شناخت زیادی درباره فعالیت الکتریکی ماهیچه ها داشته باشیم. لازم به ذکر است که یک ماهیچه در حالت استراحت فاقد فعالیت الکتریکی می باشد. برای انجام این تست نیاز است سوزن های نازکی داخل عضلات شما فرو روند. شاید قدری هم احساس درد و یا سوزش نیز بکنید.
در این حالت پزشک دستور شل کردن و یا کشش عضله را به شما می دهد. همچنین گوش خود را به سیگنال هایی که از مانیتور پخش می شوند می سپارد. پس از آنکه این سوزن ها برداشته شوند قدری کبودی و سوزش در پوست شما حس خواهد شد که البته بیشتر از چند روز باقی نخواهد ماند. نمی انتظار عوارض جانبی بلند مدتی را برای این آزمایش داشت. اما بهتر است مواردی را به پزشک متخصص قبل از انجام این آزمایش اطلاع دهید.
به خصوص اگر دارای بیماری های ریوی هستید و یا از داروی های رقیق کننده خون استفاده می کنید باید پزشک را در جریان این موارد قرار دهید. به علاوه اینکه در روزی که این آزمایش انجام می شود از لوسیون یا کرم و … استفاده نکنید. از جواهرات و یا زیورآلات مشابه نیز نباید استفاده کنید. روند این کار به گونه ای است که پس از آزمایش نتایج تحویل شما داده خواهند شد.

نوار عصب

نوار عصب

در بسیاری از موارد نوار عصب نیز کنار نوار عضله گرفته می شود. علت انجام این آزمایش بررسی طبیعی بودن عملکرد عصب ها می باشد. فرایند این آزمایش به این صورت است که پزشک الکترود هایی را در امتداد مسیر عصب به بخش های مختلف از پوست بیمار متصل می کند. سپس اقدام به ایجاد موج تحریکی در عصب به کمک جریانی الکتریکی می کند. الکترود ها در این مسیر مسئول ثبت سیگنال و سرعت آن می باشند.
معمولا اعصاب سالم دارای سرعت انتقال سیگنال تا 190 کیلومتر بر ساعت می باشند. اما اگر عصب آسیب ببیند باید انتظار سرعت کمتری از انتقال سیگنال را داشته باشیم. برای اینکه محل دقیق آسیب مشخص شود پزشک می تواند تحریک را در نقاط مختلفی ایجاد کند. به علاوه اینکه می توان به منظور بررسی پیشرفت های روند درمان هم از نوار عصب در طول درمان استفاده کرد.
شاید در ابتدای این آزمایش شکل ناگهانی تحریک سبب شود تا کمی تکان بخورید. اما این را بدانید که این آزمایش یک آزمایش دردناک نیست. به طوری که بسیاری از افرادی که این آزمایش را تجربه می کنند در طول آزمایش فاقد هرگونه حس ناراحتی هستند.
دیگر کاربرد هایی که می توان برای نوار عصب و عضله برشمرد.
معمولا در مواقعی که نشانه هایی از فشرده شدن عصب در بازو و یا آرنج وجود دارد پزشک به آزمایش الکترودیاگنوستیک روی می آورد. این علائم که در علم پشکی به نوروپاتی های فشاری شهرت دارند شامل موارد زیرند:
• سندروم کارپ یا همان تونل کارپال که به ورود فشار به عصب مدیان ربط دارد. این فشار در محلی به عصب تحمیل می شود که این عصب از میان استخوان های مچ و رباط عرضی عبور می کند.
• سندروم خروجی توراکس که در این بیماری بر شبکه بازویی فشار وارد می شود. این شبکه در اصل انشعابی از اعصاب می باشد که محل عبور آن زیر استخوان ترقوه در شانه می باشد.
• فشار بر عصب اولنار که به گیر افتادن عصب اولنار تعبیر می شود. این عصب از پشت آرنج عبور می کند.
• تحمیل فشار بر رشته های عصبی نخاعی که در ناحیه گردن خارج می شوند به آسیب ریشه های نخاعی تعبیر شده و نمونه ای از این قبیل می باشند.
این آزمایش ها یعنی آزمایش های الکترودیاگنوستیک کاربرد های دیگری نیز دارند. برای نمونه می توان به دامنه آسیب وارده به یک عصب و نیز اثراتی که بیماری های دیگر مانند دیابت برروی بدن می گذارند اشاره کرد.
بهترین متخصص مغز و اعصاب را از کلینیک مغز و اعصاب رها بخواهید.

کلینیک مغز و اعصاب رها بهترین گزینه برای انجام آزمایش نوار عصب گردن

آیا به دنبال این هستید که آزمایش نوار عصب گردن را از بهترین مرکز تخصصی مغز و اعصاب دریافت کنید. کلینیک مغز و اعصاب رها بهترین گزینه در این باره برای شماست. با با برخورداری از بهترین امکانات پزشکی و نیز بهترین متخصصان مغز و اعصاب درکنار شما هستیم تا آزمایشات مربوط به نوار عصب گردن و سایر آزمایش های گردن را به بهترین شکل برای شما انجام دهیم. ما برای راحتی شما هم امکان نوبت گیری آنلاین را برای شما عزیزان فراهم کرده ایم.
می توانید از طریق اینترنتی درصورت بعد مسافت نوبت خود را رزرو کنید. ما به دنبال تسکین درد شما نیستیم. بلکه به دنبال این هستیم تا با بهره گیری از بهترین متخصصان مغز و اعصاب کاملا در مسیر درمان درد ها و مشکلات این زمینه شما را یاری کنیم. ما تنوع بالایی از آزمایشات پزشکی در حوزه مغز و اعصاب را تقبل می کنیم. به علاوه اینکه به دلیل شرایط اقتصادی مناسب ترین هزینه ها را دریافت می کنیم. ما نمی خواهیم هیچ عزیزی به دلیل مشکلات مالی درد بکشد.

سخن آخر

در این مطلب درباره نوار عصب گردن و به طور کلی نوار عصب و عضله برای شما کامل ترین توضیحات ممکن را ارائه کردیم. دانستید که کاربرد های نوار عصب و یا نوار عضله دارای چه کاربرد هایی هستند. درانتها هم برای شما درباره خدمات کلینیک مغز و اعصاب رها صحبت کردیم. دانستید که ما بهترین گزینه برای ارائه خدمات پزشکی در حوزه مغز و اعصاب هستیم. ما با مناسب ترین قیمت ها بهترین خدمات پزشکی را در این حوزه ارائه می کنیم. همانطور که خدمت شما گفتیم می توانید نوبت خود را به صورت آنلاین نیز دریافت کنید. به طوری که افراد ساکن مناطق دورتر از کلینیک مغز و اعصاب رها بدون پیمودن مسافت های طولانی می توانند نوبت خود را به صورت آنلاین رزرو کنند.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *

-- بارگیری کد امنیتی --


logo-11

درمانگاه فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان رها با مجوزهای قانونی و تحت نظر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی می باشد که این درمانگاه بصورت چند تخصصی و خصوصی می باشد و حجم اصلی بیماران مراجعه کننده به این درمانگاه را بزرگسالان ، کودکان و نوجوانان مبتلا به بیماری های مغز و اعصاب و روانپزشکی، تشکیل می دهند.

نوشته های اخیر

تماس با ما
آدرس : تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان ونک، روبروی خیابان 12 گاندی، پلاک 2534، طبقه 2، درمانگاه تخصصی مغز و اعصاب و روان رها
تلفن : 88787951 021 ( 4 خط )

طراحی سایت و پشتیبانی توسط تیم پیام بازرگانی

تماس با ما