کلینیک مغز و اعصاب

کلینیک مغز و اعصاب

 

 

این کلینیک متشکل ازدو قسمت جراحی مغز و اعصاب و داخلی مغز و اعصاب می­باشد که در این کلینیک درمانهای مرتبط به کودکان و بزرگسالان زیر نظر متخصصین و اساتید صاحب نظر صورت می گیرد .

 

 

کلینیک مغز و اعصاب کودکان برای افرادی با مشکلات و ناهنجاری­های زیر صورت می­گیرد:

 اختلالات تشنجی، سردرد، سرگیجه، صرع مقاوم، سندرم­های عصبی- جلدی، فلج مغزی، اختلالات نوروژنتیک، مشکلات تکاملی، عقب ماندگی ذهنی، اختلالات حرکتی (سندرم تورت، دیستونی، آتتوز، اختلالات تیک)، اختلالات نورولوژیک با واسطه ایمنی (سندرم­های آتاکسی، نوروپاتی دیمیلیزان، میاستنی گراویس، مولتیپل اسکلروزیس، نوریت اپتیک)، آتاکسی­های فامیلیال، اختلالات نورولوژیک دژنراتیو، لکودیستروفی­ها، اختلالات میتوکندریال، بیماری­های ذخیره­ای، مالفورماسیون عروقی، سودوتومورسربری، دشواری تکلم، لکنت زبان، بیماری عصبی- عضلانی، کیست­های مغزی- نخاعی، تومورهای مغزی- نخاعی، ناهنجاری­های مادرزادی مغزی- نخاعی، بدشکلی جمجمه، ترومای مغزی- نخاعی، ضایعات شبکه­ی براکیال، هیدروسفالی، اسپاسیتی اندام­ها.

این ­کلینیک مشتمل بر چندین کلینیک می­باشد که عبارتند از:

الف- کلینیک تکامل:

در این کلینیک ارزیابی روند تکامل در حیطه­های کلامی، حرکتی، ارتباط اجتماعی و شناختی صورت می­گیرد و بر اساس این ارزیابی­ها مداخلات لازم در هر زمینه صورت می­گیرد.در این کلینیک همچنین ارتقای توانمندی­های کودک در زمینه­های کلامی، شناختی، حرکتی و ارتباط اجتماعی صورت می­گیرد.

ب- کلینیک نوروژنتیک:

در این کلینیک ضمن ارزیابی تشخیصی دقیق در خصوص بیماری­های عصبی- ژنتیکی، مشاوره در مورد احتمال ابتلای فرزند بعدی و نیز شناسایی ژن بیماری در دوران جنینی را بر عهده دارند.

ج- کلینیک بیماری­های عصبی- عضلانی:

در این کلینیک کار ارزیابی تشخیصی و درمانی صورت می­گیرد. ارزیابی تشخیصی به کمک دستگاه الکترومیوگرافی توانمند موجود در این مرکز و در مواقع لزوم انجام بیوپسی عضله می­باشد.

د- کلینیک تغذیه:

در این کلینیک مشاوره تغذیه در راستای تغذیه­ی صحیح برای کلیه­ی سنین و نیز رژیم کتوژنیک یا Atkin برای مبتلایان به صرع یا رژیم­های خاصی که برای کودکان مبتلا به یکسری بیماری­ها مثل فنیل کتونوری لازم است ادامه می­دهد.

و- کلینیک شنوایی سنجی

ه- کلینیک بینایی سنجی

 

از جمله بیماریهای که در این کلینیک برای بزرگسالان مورد تشخیص و درمان قرار می گیرند عبارتند از :

سردرد ( میگرن ، سردرد تنشی ، سردرد کلاستر ) ، تشنج ( صرع ) ، کما ، اختلال هوشیاری ، دمانس ، آلزایمر ، اختلالات حرکتی ( پارکینسون ، ترمور ، دیستونی ، تیک ، کره ، آتتوز ، حرکات کلیشه ای و استریوتایپی ، آتاکسی و اختلالات راه رفتن ) ، هانتینگتون ، نارکولپسی ، اختلالات تعادلی ، سرگیجه ، وزوزگوش ، اختلالات بلع ، بیماریهای عروقی مغز ، سکته مغزی ، اختلالات حرکتی اندامها ، اختلالات خواب ، مولتیپل اسکلروزیس ، سندرم پای بیقرار ، مشکلات عصبی – عضلانی ، دیسکوپاتی ، درد ستون فقرات .

در این کلینیک همچنین بخشهای مختلفی وجود دارد که به صورت تیمی فعالیت می نمایند :

۱بخش اختلالات حرکتی :

در این بخش متخصصین مغز و اعصاب , روانپزشکی و توانبخشی حضور دارند که بیماران با اختلالات حرکتی مثل بیماری پارکینسون ، ترمور ، دیستونی ، تیک ، کره ، آتتوز ، حرکات کلیشه ای و استریوتایپی ، آتاکسی و اختلالات راه رفتن را ویزیت می نمایند .

هدف این بخش مراقبت از این بیماران جهت به حداقل رساندن ناتوانی و به حداکثر رساندن کارایی و عملکرد است .

مشکلات روانپزشکی مثل افسردگی ، اضطراب ، مشکلات شناختی و سایکوز ناتوانی همراه با بیماری پارکینسون را افزایش می دهند . با این وجود ، درمان صحیح این شرایط در مبتلایان به بیماری پارکینسون عملکرد و کیفیت زندگی را بهتر می کند .

۲- بخش حافظه و آلزایمر :

این بخش که پل ارتباطی بین کلینیک مغز و اعصاب و روانپزشکی می باشد ، ارزیابی و درمان بیمارانی که حافظه و شناخت در آنها دچار مشکل شده است صورت می گیرد از جمله اقدامات درمانی که در این بخش صورت می گیرد استفاده از دستگاه تحریک مغناطیسی مغز می باشد .

3-  درمانهای جراحی ستون فقرات شامل:

 • عمل دیسک و تنگی کانال نخاعی در ناحیه مهره های گردن
 • ترمیم بیرون زدگی دیسک  و یا پارگی دیسک در ناحیه مهره های کمر
 • درمان تنگی کانال نخاعی در ناحیه مهره های کمر
 • عمل دیسک ناحیه توراسیک (قفسه سینه)
 • درمان سر خوردگی مهره های کمر (اسپوندیلولیستزیس)
 • درمان  بیماری OLF به شیوه جراحی
 • درمان انحراف ستون فقرات (اسکولیوزیس)
 • ترمیم شکستگی ستون فقرات در نتیجه ضربات ناشی از تصادف و یا سقوط از بلندی
 • ترمیم آسیب وارد شده به نخاع در اثر سانحه
 • برداشتن تومورهای نخاع
 • برداشتن تومورهای مهره های ستون

 

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها در سایت رضایت شما را از کوکی ها نشان می دهد. سیاست کوکی من از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن