گفتاردرمانی

گفتار درمانی برای چه اختلالاتی به کار می رود؟

به طور کلی گفتار درمانی به انواع اختلالات ارتباطی از جمله اختلالات گفتار و زبان می پردازد که در ادامه به توضیح هر کدام می پردازیم. همچنین یکی دیگر از حیطه های مورد مداخله، اختلال در بلع است.

فواید گفتاردرمانی

  • تحصیل و یادگیری را پشتیبانی می کند.
  • سوادآموزی را ارتقا می دهد.
  • اعتماد به نفس و استقلال را افزایش می دهد.
  • اجتماعی شدن را بهبود می بخشد.
  • خجالتی بودن را کاهش می دهد.
 

اختلالاتی که گفتار فرد را از حالت روان و عادی خارج می کند مانند لکنت زبان (لینک به اختلال لکنت زبان در کلینیک تحول و تکامل) و بریده گویی دارند جزء این گروه هستند:

لکنت(stuttering) : زمانی اتفاقی می افتد که در روند طبیعی گفتار وقفه های غیر طبیعی و ناگهانی به واسطه تکرار و بازگویی،کشیده گویی (طولانی ادا کردن صدا ها)، میانپرانی (صداهای اضافی بین کلمات)، گیر (قفل-block) و رفتارهای وابسته ایجاد می شود.

بریده گویی(cluttering): زمانی اتفاق می افتد که میزان تکلم دچار اشکال شود و گفتار فرد بیش از حد سریع باشد؛ در نتیجه فرد نتواند به صورت منسجم و روان صحبت کند.

اختلالات صوت(voice disorders)زمانی اختلال صوتی وجود دارد که کیفیت، زیروبمی، بلندی و انعطاف پذیری صوت فردی متفاوت ازصوت افراد، جنس، سن، گروه وفرهنگ مشابه وی باشد. وجود یا عدم وجود اختلال صوت و میزان آن نسبت به قضاوت شنونده متفاوت است. بنابراین کودکان، والدین، بزرگسالان و آسیب شناسان گفتار و زبان وجود یا عدم وجود اختلال را بر طبق نیازها و زمینه خود تعیین می کنند.

اختلالات بلع(Dysphagia)اختلال در انتقال طبیعی لقمه غذایی از حفره دهان به معده است.

 

افرادی دارای این مشکل هستند که به دلایل مختلف ازقبیل  تفاوت های فردی(وراثت)، ناشنوایی، عقب ماندگی ذهنی یا فلج مغزی دیرتر از زمان طبیعی شروع به صحبت می کنند و گفتار و زبانشان در حد سنشان نیست. (جملاتی در خصوص اینکه گفتار درمانی چگونه به افراد دارای این اختلال کمک می کند اضافه کنید)

 

در موارد زیر مراجعه به یک متخصص در حوزه گفتار درمانی  الزامی است:

اگر کودک شما دیرتر از کودکان دیگر شروع به ادای کلمات و صحبت کردن کرد، موضوع را با یک گفتار درمانگر خوب و متخصص در میان بگذارید.

اگر کودک شما بعضی از اصوات گفتاری را نمی تواند به درستی تلفظ کند با یک گفتار درمانگر مشورت کنید.

اگر کودک شما توانایی برقراری ارتباط چه به صورت کلامی و چه به صورت غیرکلامی را ندارد مراجعه به روانشناس و در صورت لزوم گفتاردرمانگر می تواند به حل مشکل کمک کند.

اگر نشانه هایی از کم شنوایی و یا ناشنوایی در کودک خود مشاهده کردید سریعا برای درمان اقدام کنید.

اگر کودک شما در درک صحبت و کلام دیگران مشکل دارد با یک گفتار درمانگر خوب صحبت کنید و مشکل خود را با وی در میان بگذارید.

اگر بلع کودک شما دچار اختلال است.

در صورت تشخیص بروز هر یک از اختلالات فلج مغزی، اوتیسم (لینک به اوتیسم در کلینیک تحول و تکامل)، اختلال یادگیری (لینک به اختلال یادگیری در کلینیک یادگیری و شناخت)، گفتار درمانگران می توانند یاری دهنده باشند.

در موارد اشاره شده، گفتار درمانی  باید در اسرع وقت آغاز شود. کودکانی که گفتار درمانی را زود (قبل از ۵ سالگی) شروع می کنند، نتایج بهتری می گیرند.

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها در سایت رضایت شما را از کوکی ها نشان می دهد. سیاست کوکی من از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن