ناروانی طبیعی گفتار چیست

ناروانی طبیعی گفتار (NNF)

ناروانی طبیعی گفتار چیست : اصطلاح ناروانی طبیعی (NNF) در مورد کودکان پیش دبستانی به کار می رود که بر اساس نارسایی رشد ، تکامل سیستم عصبی ، عضلانی ، ناپختگی ، محدودیت مهارت های گفتار ، زبان ، استرس و فشار روانی حاکم بر کودک روی خواهد داد. در بسیاری از مواقع ، ناروانی طبیعی گفتار با اختلال لکنت اشتباه گرفته می شود.

ناروانی طبیعی گفتار به طور معمول در کودکان بین ۲ الی ۵ سال رخ می دهد که بیشترین آمار آن مربوط به سنین بین ۲سال و ۲ ماه تا ۴ سال خواهد بود. در کودکان کوچکتر ، گفتار ناروان معمول در شروع به صورت دوره ای می باشد و سپس در سیکل طبیعی دوره های رفت و برگشتی خواهد داشت که بدون علت یا الگوی خاصی نمایان می شود.

ویژگی های ناروانی طبیعی گفتار

۱- حدود ۱۰ ناروانی در بیان ۱۰۰ کلمه

۲- بیشتر تکرارها فقط یک یا دو تکرار در کلمه خواهند بود

۳- تکرارها آسان ، شل ، آرام و بدون هیچ نشانه ظاهری تنش یا تقلا بروز می نمایند.

۴- شایع ترین ناروانی طبیعی ، به میان اندازی اصوات (  um،  uh) ، تجدید نظر و تکرار کلمه کل می باشد. به تدریج که کودکان  سه ساله می شوند ، تکرار یک کلمه به ( صدا یا هجا ) را کاهش می یابد.

۵- هنگامی که ناروانی اتفاق می افتد ، بدن کودک در حال حرکت است و ظاهرش آرام خواهد بود. معمولا به نظر می رسد که آن ها از ناروانی بی اطلاع می باشند و بدون وقفه ادامه خواهند داد.

 

ناروانی طبیعی گفتار چیست

سایر ویژگی هایی که جهت تشخیص ناروانی طبیعی گفتار می توان به آن اشاره نمود

۱- عدم آگاهی کودک از مشکل خود

۲- فقدان ترس و اجتناب در کودک حین گفتار

۳- فاقد حرکات تقلایی ، هیجانی و همچنین انقباض عضلانی

۴- گفتار همراه با تکرارهای موزون ، ساده و با الگویی خاص

۵- کشیده گویی آهنگین ، میان پرانی صدا و بازگویی اصلاحی

۶- تکرار قسمتی از کلمات ، تکرار کلمه تک هجایی و چند هجایی

۷- تکرار عبارتی به صورت موزون ، ساده و با الگوی خاص

ناروانی طبیعی گفتار چیست ؟ اکثر کودکان بین سنین ۲ سال و ۲ماه الی ۵ سال در حین صحبت خود ، نارسایی ها و ناروانی هایی را تجربه می نمایند. در بیشتر کودکان ، این دوره طبیعی می باشد. با این حال ، برخی از آن ها امکان دارد علایم هشدار دهنده و یا علایم خطرناکی از احتمال لکنت را نشان دهند. شناسایی به موقع و مناسب این نشانه ها جهت جلوگیری از لکنت تایید ضروری خواهد بود.

ریسک فاکتور های زیر را بررسی نمایید و اگر شرایط کودکتان ، شما را نگران کرد می بایست پدر و مادر هردو ، به اتفاق کودک و با به همراه داشتن تعدادی فیلم کوتاه از صحبت نمودن و همچنین بازی کردن کودک پیش از شروع مشکل و پس از آن حداقل یک جلسه مشاوره گفتار درمانی دریافت نمایند. اگر اطمینان حاصل گردید که کودک دوره ای از NNF را تجربه می کند ضمن دریافت مشاورات کنترلی و هدایت کننده ،روانپزشک کودک را پس از ۲ الی ۴ هفته از شرایط کودک خود مطلع نمایند و اگر پزشک تشخیص لکنت داد با نظر والدین و شرایط کودک جهت انتخاب رویکرد درمانی مناسبی تصمیم گیری کنند. دقت داشته باشید که تشخیص اینکه کودک درگیر ناروانی طبیعی گفتار یا لکنت شده است الزاما بر عهده آسیب شناس گفتار و زبان خواهد بود.

موارد ذکر شده در ذیل علایم هشدار دهنده و یا خطرناکی می باشد ، معمولا در گفتار کودکان کوچکتر که در معرض خطر ابتلا به لکنت مزمن قرار دارند دیده خواهد شد. وقوع مکرر و همچنین استمرار هر یک از این رفتارها در گفتار کودک ، وی را در معرض خطر جدی قرار می دهد.

۱- تکرار چند باره بخشی از کلمه : کودک اولین صدا یا هجا یک کلمه تکرار می کند ، مانند م م م م مامان یا ما ما ما ما مامان.

۲- کشیده گویی ها : کودک یک صدای قابل کشش را طولانی بیان نموده و آن را می کشد مانند ش—–ام و یا ما—-مان

۳- ضعف واکه : استفاده از واکه ضعیف به جای تکرار به صورت بی بی بیرون می گوید ب ب بیرون.

۴- تنش و تقلا : کودک جهت گفتن یک کلمه تلاش زیادی می نماید. والدین ممکن است تنش در اطراف دهان کودک ، چشم و یا وضعیت بدن کودک را مشاهده نمایند.

۵- زیرو بمی و بلندی افزایش می یابد : وقتی کودک تکرار می کند و می کشد ، صدایش زیر و بلندتر خواهد شد.

۶- لرزش : لرزش ناگهانی غیر ارادی لب ها و یا زبان امکان دارد به علت تکرار یا کشیده گویی کودک در صداها و یا هجا ، اتفاق بیافتد.

۷- اجتناب : کودک مکث های غیر معمولی از خود نشان می دهد ، جایگزینی کلمات به میان اندازی صداها ( um ، uh )، کلمات ( مثل ، خوب ) یا عبارات پیش از کلمات پیش بینی شده. دوری از صحبت نمودن و یا صحبت کردن با صدای خنده دار.

۸- ترس : کودک تشخیص می دهد که کلمات معینی به احتمال زیاد مشکل است و امکان دارد زمانی که این کلمات را می گوید از خودش ترس نشان خواهد داد.

۹- دشواری در شروع ، حفظ جریان هوا و یا صدا در هنگام گفتار : معمولا زمانی که کودک در شروع بیان جملات و یا عبارات شنیده می شود. تنفس ممکن است نامنظم گردد و در صورتی که کودک در تلاش جهت ادامه صدا سازی می باشد ، صداهای ناگهانی از خود داشته باشد

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها در سایت رضایت شما را از کوکی ها نشان می دهد. سیاست کوکی من از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن