سکته مغزی ، علائم و نشانه های درمان آن

سکته مغزی نوعی اختلال نورولوژیک ناگهانی است که به علت بروز اختلال در عروق کانونی قابل انتساب به مغز و خونرسانی نامناسب به قسمت هایی از مغز رخ می دهد.

اگر خون‌ رسانی به قسمتی از مغز دچار اختلال شده و متوقف شود ، این قسمت از مغز دیگر نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را داشته باشد.

این وضعیت را اصطلاحاً سکته مغزی می‌نامند.

این عارضه ی مغزی می‌تواند به دلایلی مانند بسته شدن یا پاره شدن یکی از رگ‌ های خون‌ رسان مغز ایجاد شود.

سکته ی مغزی در مردان بیشتر از زنان شایع است.

بعد از سکته مغزی افراد دچار ناتوانایی هایی شامل بی حسی یک طرفه بدن، اختلال در بلع غذا ، اختلال تکلم، ناتوانی های حرکتی و‌ شناختی و سایر مشکلات میشوند. که با درمان درست و زود هنگام توسط تحریک الکترومغناطیسی مغز با دستگاه TMS بسیاری از این مشکلات قابل درمان می باشد.

آمار سکته مغزی در ایران نیز چندان مناسب نیست، پزشکان ایرانی می گویند افراد در ایران ۱۰ سال زودتر از سایر کشورها به سکته مغزی مبتلا می شوند.

اختلال در بلع ، اختلال تکلم ، ضعف یک طرفه اندام ها ، سرگیجه و عدم توانایی در راه رفتن شایعترین عوارض سکته مغزی هستند.

افرادی که دچار این عارضه می شوند قبل از تشکیل شبکه جدید درمغز با تحریک‌ الکترو‌مغناطیسی توسط دستگاه tms بر روی نورون ها بسیاری از مشکلاتشان رفع میگردد.

میزان آسیب های وارده به فرد مبتلا و از دست رفتن توانایی آنها به شدت سکته و سرعت عمل در درمان بستگی دارد.

نوع و شدت آسیب بستگی به مکان آسیب دیده در مغز نیز دارد.

چگونگی بروز سکته مغزی

سکته مغزی ایسکمیک در پی کنده شدن پلاک یا لخته از عروق بزرگتر و گیر کردن آن در عروق کوچک مغزی و در نتیجه عدم خونرسانی به قسمتی از مغز رخ می‌دهد.

سکته مغزی هموراژیک نیز به دلیل پارگی عروق مغزی و تجمع خون در قسمت هایی از مغز رخ می دهد.

علائم سکته مغزی

 • ضعف و بی حسی یک طرف صورت و بدن (در موارد شدید منجر به فلج شدن می شود)
 • اختلال بینایی مانند تاری دید و دید دوتایی
 • اختلال در بلع غذا
 • اختلال در تکلم (بریده بریده حرف زدن)
 • اختلال حافظه
 • اختلال در درک موقعیت
 • ناتوانی در حفظ تعادل
 • سردرد و سرگیجه ناگهانی

عوامل افزایش دهنده خطر

 • کم تحرکی و عدم انجام فعالیت های ورزشی
 • ابتلا به بیماری های قلبی_عروقی و دیابت
 • مصرف بی رویه نمک و چربی
 • چاقی و اضافه وزن
 • سیگار کشیدن و استعمال سایر دخانیات
 • رژیم نامناسب غذایی 

درمان سکته مغزی

سکته مغزی یک وضعیت اورژانسی بوده و بیماری که به آن دچار شده در کمترین زمان ممکن باید به بیمارستان منتقل شود.

داروهای رقیق کننده خون و کاهنده فشار در اغلب بیماران مبتلا به این بیماری خط اصلی درمان هستند.

برای درمان اختلال بلع برای بیمار لوله ای از طریق بینی به معده فرستاده میشود و تغذیه بیمار از طریق این لوله انجام میگیرد‌ و در صورتی که اختلال بلع بیمار طولانی شود ، تغذیه از طریق سوراخی در معده انجام می شود.

اختلال تکلم و ضعف یک طرفه اندام ها  را میتوان با تحریک‌ مغناطیسی مغز با دستگاه tms به همراه فیزیوتراپی تخصصی به بهترین نحو‌ ممکن درمان کرد.

نکته بسیار مهم در رابطه با tms درمانی و فیزیوتراپی و کاردرمانی این است که بعد از ایجاد این علائم بدنبال سکته مغزی ، تنها زمان طلایی چند هفته ای تا چند ماهه برای درمان آنها وجود داشته و اگر این درمان ها با تاخیر صورت گیرد تاثیر کمتری در بهبودی بیمار دارد و توصیه میشود تحریک مغناطیسی مغز با دستگاه tms و فیزیوتراپی تخصصی بلافاصله بعد از ایجاد این عارضه مغزی صورت گیرد.

سکته مغزی با تحریک مغناطیسی نورون‌های مغزی و درمان به موقع و درست قابل درمان است. زمان طلایی بعد از سکته مغزی برای درمان بیمار تا شش ماه بعد از بروز سکته می باشد.

برخی مبتلایان به سکته مغزی به دلیل ناتوانی های ایجاد شده ، دچار افسردگی ، بیخوابی و پرخاشگری نیز می شوند و از آنجاییکه در بسیاری از موارد ، بیمار نمیتواند آن را بازگو کند ، همراهان و خانواده بیمار باید به این مسئله توجه ویژه ای داشته باشند‌، تحریک مغناطیسی مغز با دستگاه tms پروتکل درمانی مجزایی برای درمان آسیب نورون های مغزی در صورت وجود این علائم را دارا می باشد.

افرادی که که دچار ناتوانی های حرکتی و شناختی و مشکلات بینایی و تکلم بعد ار بروز این عارضه مغزی شده اند، با تحریک مغناطیسی مغز در ۶ ماه اول بروز سکته بهبودی چشم‌گیری را بدست می آورند.

تحریک مغناطیسی مغز با تاثیر گذاری بر روی نورون های مغزی باعث بهبود پیدا کردن بیمار می شود.

هر چقدر از زمان ۶ ماهه بعد از بروز سکته که زمان طلایی درمان نام دارد دور شویم درصد بهبودی کم‌تر می شود.

درمان درست بعد از این عارضه می تواند بسیاری از مشکلات فرد مبتلا به سکته را برطرف کند.

استفاده از دستگاه tms (تحریک‌ مغناطیسی مغز) به همراه سایر درمان‌ های توانبخشی در افراد مبتلا به این عارضه مغزی شایع در درمان بسیاری از عوارض آن نقش موثر دارد.

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها در سایت رضایت شما را از کوکی ها نشان می دهد. سیاست کوکی من از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن