تفاوت روانپزشک و متخصص مغز و اعصاب

8 مرداد, 780 1
-روانپزشک-و-متخصص-مغز-و-اعصاب.jpg
یادت نره امتیاز بدی!

تفاوت روانپزشک با متخصص مغز و اعصاب چیست؟

وقتی دم از اندامی مانند مغز میزنیم بسیاری از خدمات درمانی درباره این اندام به ذهن ما می رسند. خدماتی که هم به روانپزشکان و نیز هم به متخصصان مغز و اعصاب مربوط می شوند. به بیان بهتر هم روانپزشک و هم شاخه علمی نورولوژی از جمله شاخه هایی هستند که هردو ارتباطی با مغز دارند. این دو حرفه یعنی روانپزشکی و نیز متخصص مغز و اعصاب دارای شباهت هایی با هم شاید باشند. این به معنای عدم وجود تفاوت نیست.

تفاوت روانپزشک و متخصص مغز و اعصاب چیست
به بیان بهتر این دو فرد بیمار هایی که دارند متفاوت می باشند. اینکه کدام بیمار به کدام فرد مراجعه کند بستگی دارد به اینکه علت علام بیمار چیست و تاثیری که این علائم بر زندگی او گذاشته اند چطور است؟ ممکن است شما یک متخصص مغز و اعصاب را بیابید که بیمار را که آسیب مغزی متحمل شده است را به منظور مدیریت اضطراب نزد روانپزشک بفرستد. بسیاری از افراد درباره این سال دارند که اصلا چه موقع به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنیم؟ با ما همراه باشید تا درباره فرق بین روانپزشک و متخصص مغز و اعصاب و سایر موارد مرتبط بحث کنیم.

روانپزشک

در علم پزشکی به فردی که برشناسایی و نیز شناخت بیماری ها و اختلالات تمرکز کرده و در این حوزه ورود کرده است روانپشک گفته می شود. این افراد ابتدا بیماران را معاینه می کنند. سپس به فراخور نتایج معاینه خود بهترین روش درمانی را برای مشکلی که او دارد برمیگزینند. برای نمونه می توان به درمان هایی مانند مشاوره و البته رفتاردرمانی و دارودرمانی اشاره کرد. ممکن است این فرد بیماران خود را برای تکمیل فرایند درمان به سایر افراد مانند روانشناس و یا متخصص توانبخشی و البته مشاور ارجاع دهند.

متخصص مغز و اعصاب

همانطور که می دانید پزشکی تخصص های مختلفی را در خود جای داده است. در علم پزشکی به پزشک متخصصی که بر بیماری های مرتبط با دستگاه عصبی یعنی مغز و نخاع تسلط دارد متخصص مغز و اعصاب گفته می شود. این افراد برای بررسی علت و چگونگی اختلالات بیماری های مربوط به سیستم عصبی آزمایش هایی را تعیین می کنند. سپس بر طبق نتایج این آزمایش باید بررسی شود که چه درمان و چه داروهایی موردنیاز فرد می باشد.

دکتر مغز و اعصاب خوب
برای نمونه می توان به درمان هایی مانند تغییر لایف استایل و یا توانبخشی و البته دارو درمانی اشاره کرد. اما بعضی از متخصصان ممکن است دریافت خدمات از جراح مغز و اعصاب را به منظور درمان فرد به او پیشنهاد کنند. به علاوه اینکه روماتولوژیست ها و البته ایمنولوژیست ها نیز به گونه ای است که مورد توصیه متخصصان مغز و اعصاب هستند. در ادامه برای شما به شرح تفاوت روانپزشک و متخصص مغز و اعصاب خواهیم پرداخت.
بهترین متخصص مغز و اعصاب برای بی خوابی را از کلینیک مغز و اعصاب رها بخواهید.

مقایسه متخصص مغز و اعصاب با روانپزشکی

شاید در برخی موارد هم روانپزشک و هم متخصص مغز و اعصاب بیماری یکسانی را بهبود بخشند. اما میان این دو تخصص فرق هایی هم وجود دارد. در ادامه به برخی از تفاوت ها اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.
بهترین متخصص مغز و اعصاب در تهران را از ما بخواهید.

تخصص

زمینه کاری عصب شناسان و نیز روانپزشکان هردو در حوزه بیماری های ذهنی می باشد. با این حال نقش متخصصان مغز و اعصاب در بیماری های فیزیکی و نیز روانپزشکان اختلالات روانی بیشتر است. به طوری که اختلالات فیزیکی مغز مربوط به متخصص اعصاب بوده و روانپزشکان به بررسی علائم رفتاری و احساسی فرد می پردازند. علائمی که در نتیجه عدم تعادل شیمایی در مغز و نیز چالش های زندگی خود را نشان می دهند.

تحصیلات

پیش نیاز تمامی زیرشاخه های پزشکی این است که شما عزیزان مدرک لیسانس از دنشکده پزشکی را بدست آورده باشید. به علاوه اینکه دانشجو باید پس از دانشکده در دوره ای چهار ساله به نام دوره رزیدنتی مغز و اعصاب شرکت کند. به طوری که طبیبان و متخصصان مجرب مغز و اعصاب به آموزش این افراد بپردازند. روانپزشک نیز در یک دوره چهار ساله رزیدنتی شرکت می کند. اما کار کردن این ها به طور خاص فقط با روانپزشکان دارای مجوز می باشد.

محیط کار

امکان کار برای روانپزشکان و نیز متخصصان مغز و اعصاب در مکان های مختلفی پزشکی وجود دارد. به طوری که هم این افراد امکان کار کردن در بیمارستان را دارند و هم می توانند به سراغ احداث مطب های خصوصی بروند. به علاوه اینکه امکان کارکردن روانپزشکان در مراکز توانبخشی و نیز ترک اعتیاد نیز فراهم است. محل کار متخصصان مغز و اعصاب اغلب یک مطب سنتی با اتاق معاینه ای دارای فضای استریل می باشد. اما این درباره روانپزشک الزاما صادق نیست. چرا که ممکن است این فرد به منظور راحتی بیمار نیمکت ها و صندلی های مختلفی را در مطب خود قرار دهد تا بتواند فضای راحت تری را برای بیمار ایجاد کند.

علائم و عوارض

بد نیست اشاره ای داشته باشیم به علائم و عارضه هایی که هم مربوط به روانپزشکان و هم به متخصصان مغز و اعصاب ربط دارد. علائمی که هم روانپزشک و هم متخصص مغز و اعصاب می توانند آن ها را برطرف کنند به شرح زیر می باشند:
• مشکلات مربوط به خواب
• مشکلات توهمی
• سرگیجه یا به بیان عامیانه گیجی
• مشکلات حافظه

متخصصان مغز و اعصاب این توانایی را دارند که بتوانند هر بیماری مرتبط با سیستم عصبی را درمان کنند. همانطور که می دانید در سرتاسر بدن دارای اعصاب هستیم. به همین دلیل می توان انتظار این را داشت که این پزشکان بتوانند تمامی مشکلات مربوط به اعصاب در هر بخشی از بدن را درمان کنند. اما اصلی ترین کار این پزشکان قطعا اندام های اصلی عصبی یعنی مغزو نخاع می باشد. در ادامه برای شما به چند مورد از بیماری هایی اشاره کرده ایم که می توانید برای درمان آن ها به پزشک مغز و اعصاب مراجعه کنید:
• سرگیجه
• درد
• سردرد و یا بیماری میگرن
• صرع و تشنج های آن
• مشکلات اعصاب بینایی
• سکته مغزی
اما علم روانپزشک به او این امکان را می دهد که اغلب به مشکلات مربوط به فکر و زهن بپردازد. به بیان بهتر این فرد به بیماران خود کمک می کند تا عملکرد فیزیکی خود را با فرایند ذهنی بهتر کنند. در زیر به چند مورد از مهم ترین خدماتی که روانپزشکان ارائه می کنند اشاره کرده ایم:
• اختلالات مربوط به خوردن غذا و اشتها
• افسردگی و استرس
• ضربه های روحی ناشی از طلاق یا خیانت
• اسکیزوفرنی

وظایف

اینکه هردو یعنی هم پزشک مغز و اعصاب و هم روانپزشک به بیماران مشاوره می دهند یک اشتراک تلقی می شود. در گام بعدی پس از اینکه مشکلات این بیماران کشف شد هریک درمان های مرتبط با خود را پیشنهاد می کنند.
مهم ترین وظایف پزشکان مغز و اعصاب
پزشکان مغزو اعصاب موارد زیر را به عنوان وظیفه خود انجام می دهند:
• تجویز اسکن به منظور کشف بیماری
• مشخص کردن درمان های دارویی به فراخور بیماری فرد
• بررسی و نتایج اطلاعاتی که با مطالعه آزمایش می توان به آن ها دست یافت.
• آزمایش عملکرد اعصاب
روانپزشک چه وظایفی را دارد؟
به طور مشخص روانپزشک وظایف زیر را به عنوان یک شخصیت درمانی انجام می دهد:
• بررسی عملکرد ذهنی و آنالیز آن
• مدون کردن برنامه های سازمانی
• پژوهش درباره داور های مختلف مرتبط با شغل خود
• بررسی پیشرفت های بیمار
• تعامل با سایر درمانگران به منظور بهبود روند درمانی بیمار

کلینیک مغزو اعصاب رها; ارائه کننده بهترین خدمات درمانی مرتبط با دستگاه عصبی

اگر به دنبال بهترین متخصص مغزو اعصاب برای تشنج و یا هر بیماری مرتبط با دستگاه عصبی هستید می توانید همین الان روی تخصص و مهارت و دانش پزشکان ما حساب کنید. ما درخدمت شما هستیم تا بهترین خدمات درمانی را با بهترین قیمت ها و توسط بهترین افراد حوزه مغز و اعصاب خدمت شما ارائه کنیم. اگر در فاصله دوری نسبت به این کلینیک هستید می توانید نوبت خود را به صورت اینترنتی رزرو کنید. با بهترین متخصصان مغز و اعصاب درخدمت شما هستیم.

سخن آخر

در این مطلب درباره این موضوع صحبت کردیم که تفاوت روانپزشک و متخصص مغز و اعصاب در چه مواردی می باشد. البته که به شباهت های شغل این دو فرد نیز اشاره کردیم. شما باید تشخیص دهید که باتوجه به علائمی که دارید متخصص مغز و اعصاب موردنیاز شما می باشد و یا به روانپزشک نیاز دارید. به همین منظور به شما توصیه می کنیم به منظور دریافت بهترین خدمات درمانی مربوط به مغز و اعصاب سری به کلینیک مغز و اعصاب رها بزنید. ما درخدمت شما هستیم تا بهترین خدمات درمانی را خدمت شما ارائه کنیم.


1 دیدگاه

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *

-- بارگیری کد امنیتی --


logo-11

درمانگاه فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان رها با مجوزهای قانونی و تحت نظر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی می باشد که این درمانگاه بصورت چند تخصصی و خصوصی می باشد و حجم اصلی بیماران مراجعه کننده به این درمانگاه را بزرگسالان ، کودکان و نوجوانان مبتلا به بیماری های مغز و اعصاب و روانپزشکی، تشکیل می دهند.

تماس با ما
آدرس : تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان ونک، روبروی خیابان 12 گاندی، پلاک 2534، طبقه 2، درمانگاه تخصصی مغز و اعصاب و روان رها
تلفن : 88787951 021 ( 4 خط )

طراحی سایت و پشتیبانی توسط تیم پیام بازرگانی

تماس با ما